Çocuklarda Karaciğer Yağlanmasını Önlemek İçin 7 Öneri

Karaciğer yağlanması oldukça zararlı etkilere sahip olan bir sorundur. Hızlı bir şekilde kilo kaybı gözlenebilir. Vücutta sıvı birikmesi ve bacaklarda şişme gibi belirtiler ile kendini göstermektedir.

Son zamanlarda özellikle çocuklarda da ortaya çıkan karaciğer yağlanmasını önlemek için birkaç öneriyi sizler için paylaşacağız.

  1. Düzenli ve sağlıklı beslenme hayatımızın her döneminde bizim için oldukça önemlidir. Anne karnında, doğduktan sonraki dönemlere kadar her dönemde beslenmeye dikkat edilmelidir. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmeli daha sonra ek gıdalara geçildiğinde doğru ve sağlıklı besinler seçilmelidir. Mutlaka çocuğunuz için mevsim meyve ve sebzelerinden çorbalar, yemekler yapıp yedirmelisiniz. Ev yemekleri sevmeyen ve sürekli abur cubur ve fast food ile beslenen çocuklarda karaciğer yağlanması sorunu ile beraber daha birçok sorunda ortaya çıkmaktadır. 
  2. Yüksek kalori içermek dışında hiçbir yararı olmayan hazır kekler, kurabiyeler, asitli içeceklerden çocuklarınızı mümkün mertebe uzak tutunuz.
  3. Çocuğunuz için hazır meyve suyu kullanmak yerine direk meyve tüketmesini sağlamalısınız. İlla da meyve suyu istiyorsa evde kendiniz taze olarak sıkılmış olarak kullanmalısınız. 
  4. Çocuğunuzun bilgisayar veya televizyon karşısında gereğinden fazla zaman geçirmesine müsaade etmeyiniz.
  5. Bir spor dalı ile ilgilenmesini teşvik edebilir, hareket etmesini sağlayabilir veya kısa mesafelere yürüyerek gitmesi için nu yönlendirebilirsiniz. 
  6. Öğün atlamak çocuklarınızın daha fazla acıkıp abur cubur yemelerine sebep olabilir. Bu yüzden düzenli olarak günde 3 ana öğün ve 2 ara öğün tüketmelerine dikkat etmenizde büyük fayda var.
  7. Ailecek akşam yemeklerini yemeye özen göstermelisiniz. Böylelikle daha düzenli bir yeme alışkanlığı kazanmış olacaktır. 
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ