Çocuklarda Kişisel Bakım ile Sağlıklı Kişisel Gelişim

Çocuklarda Kişisel Bakım ile Sağlıklı Kişisel Gelişim

Çocuklarda Kişisel Bakım ile Sağlıklı Kişisel Gelişim

Her biri ebeveynlerinin aynası konumunda olan çocuklar, belli bir yaşa kadar ya da değiştirene kadar rol model olarak gördükleri bireyleri taklit ederek, özenerek hareket ederler. O bireylerin hayata bakış açılarından bakmaya çalışarak, giyiminden konuşmasına kadar kendi davranışlarına uygularlar. Birer yetişkin olana dek ailelerinin yanında olan çocuklar da idol olarak aile bireylerin kendilerine en yakın olanı seçmektedirler. Ancak daimi olan bazı kurallar ve kavramlar için bir rol modele gerek yoktur. Bu kavramlar saygı, sevgi, çalışkanlık ve elbette ki temizliktir.

cocuklarda-idol

Çocuklarda okul öncesi temizlik bilincinin sağlıklı bir şekilde bünyeye ve zihine yerleşebilmesi için aile bireyleri tarafından da bu konulara önem gösterilmesi gerekir. Çocukların anlayabileceği bir dilde güzelce anlatılarak bu minvalde geleceğe yönelik de yatırım yapmış olunacaktır. Kaliteli bir hayatın şifreleri çocukluk dönemlerinde belirlenmektedir.

cocuklarda-kisisebakim2

Kişisel temizlik olarak temiz iç çamaşır kullanımlarının yanında, görsel olarak herkes tarafından dikkat edilen tırnak kesimleri, saç kesimi, okul kıyafetlerinin daima ütülü ve hijyenik olması gibi detaylar çocuklarda okul öncesi temizlik konusunda önem arz edip, anlık hissiyatına etki eden unsurlar olacaktır. Arkadaşları tarafından temiz görülen bir çocuk takdir toplayacak ve çevre oluşturmasında bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

cocuklarda-sac-bakimi

Saç bakımına da özellikle dikkat edilmelidir. Okul civarlarında görülebilen bit, pire gibi saç diplerine yerleşerek çocuk sağlığını tehdit eden organizmaları uzak tutmak için çocuklar hergün banyo yaptırılmalı, haftada bir kere saç dipleri kontrol edilmelidir. Saç bakımının yanı sıra bir diğer konu ise diş bakımıdır. Çocuklara günde minimum 2 kere diş fırçalama alışkanlığı kazandırılarak temiz ve kendinden emin bir gülüşün yarattığı olumlu hissiyat düşüncelerine ve görünüşüne aktarılmalıdır. Ağız ve diş temizliğinin önemini kavrayarak çocuklarda okul öncesi temizlik bilincine ulaşan çocuğun, gelecekte de sağlıklı bir ağız yapısına sahip olması sağlanacaktır.

cocuklarda-tirnak-kesimi

cocuklarda-okul

cocuklarda-kisisel-bakim1

cocuklarda-tirnak-bakimi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ