Çocuklarda Öfke Kontrolü

Çocuklarda Öfke Kontrolü

ÇOCUKLARDA ÖFKE KONTROLÜ

Neşe mutluluk gibi öfkede bireylerde olan bir duygudur. Ama genelde öfkenin yaşanması veya yaşayan kişinin durumunu korkutur tedirgin eder. Tedirgin etmesindeki sebepte çevreye farklı etkiler kişileri rahatsız etmektedir ve genelde bu öfke durumu çocuklarda daha fazla olmaktadır bunun sebebi de çocuklarda öfke kontrolü gelişmediği içindir.

ofke-kontrolu

ÇOCUKLARDA ÖFKE

Çocuklar kendilerini yaşıtlarındaki arkadaşlarına veya çevresindeki kişilere hissettirmek adına kendi öfkelerini kontrol edemezler ve bu durumu zor sağlayabilirler. Çocukların öfkelerini ortaya koymaları için çok fazla bir etkene gerek yoktur en ufak bir zorlanmalarında veya engellenmelerin de öfkelerini hemen ortaya koyabilirler.

cocuk-ve-ofke-kontrolu

ÇOCUKLAR ÖFKELERİ NASIL ORTAYA KOYAR?

Daha bebekken öfkeler ortaya çıkmaya başlar ve bebekler öfkelendikleri zaman ağlamaya başlarlar el ve kollarını sallarlar tekme atarlar ve bu şekilde öfkelerini ortaya koyarlar. 18. Aydan itibaren öfkeler çoğalır ve öfkeleri aile bireyleri tarafından sinir krizi olarak da adlandırılır bu durum 2 yaşından sonra kendini yemek konusunda uyku konusunda gerginlik çıkararak ortaya koyar. Çocuklarda 6 yaşından sonra ve okul dönemlerinde öfkelenmeleri konusunda daha hassas olunmalıdır.

cocuk-ve-ofke

ÇOCUKLARDA ÖFKE KONTROLÜ NASIL SAĞLANIR?

Çocuğunuz öfkesiyle baş edemiyorsa ve öfkesini kontrol edemiyorsa ilk yapmanız gereken çocuğunuzun neye öfke duyduğunu neye tepki verdiğini çok iyi bir şekilde anlamalısınız. Bu anlama aşaması için en önemli aşama ise çocuğunuzu çok iyi dinlemeyi bilmelisiniz. Çocuklarda öfke kontrolü sağlanması için çocuğunuzu anlamaya çalışmalısınız. Çocuğunuz öfke kontrolü sağlamadığında ona sakın bağırmayın kızmayın çocuğunuz sizin sakin olmanıza ihtiyaç duyar ona sakin yaklaşıp sorunun ne olduğunu çözmelisiniz. Çocuğunuzun duygularını tanımalısınız bunu yapmanız çocuğunuzun öfkesini kontrol etmede önemli bir anahtardır.

cocukta-ofke-nedenleri

ÖFKE DURUMUNDA NE YAPILMALI?

  • Öfke durumunda karşısında sakinliğinizi koruyun.
  • Öfkesini dışa vururken sizin anlaştığınız şekilde yapmasını sağlayın.
  • Duygularını aktara bileceği bir günlük tutmasını sağlayın.

Bu adımlarla çocuklarda öfke kontrolü sağlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ