Çocuklarda Zeka Geriliği

Çocuklarda Zeka Geriliği

       ÇOCUKLARDA ZEKA GERİLİĞİ

Diğer bir ismi Mental Retardasyon ‘dur. Zeka geriliği;

  • İletişimde bozukluk
  • Öz bakımda aksaklık
  • Sosyal çevreye karşı duyarsızlık
  • Sağlığı koruma konusunda ilgisiz ve özensiz davranma
  • Evdeki yaşamda bozukluk

gibi maddelerden herhangi birinde aksaklık görüldüğü zaman zeka geriliği olması durumu söz konusu olabilir.

zeka-geriligi

Zeka geriliği ,

  • Oluş zamanına (doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrasında)
  • Türüne ( biyolojik ve tıbbi nedenler, psikososyal dezavantajlar ) göre ikiye ayrılmaktadır.

2 yaşından sonra daha çocuklar dikkat ile izlenmelidir. Zeka geriliğinin bir tedavisi yoktur ancak çocuğa faydalı gelecek bir çok şey yapılabilir. Eğitimler, terapiler gibi… Tedavisi olmayan bir durum olduğu için erken tanı oldukça önemlidir. Özellikle ebeveynlerin bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir. Erken tanı ne kadar erken olursa çocuğun aldığı eğitimden aldığı fayda o kadar fazla olur.

Smart young boy stood infront of a blackboard

Anne ve babanın çabası için öncelikle büyük bir sabır ortamı gerekmektedir. Çabalarınız için uzun bir zaman dilimi gerekir ve ailelerin ekonomik ve sosyal açılardan desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca ailenin ve toplumun bilinçli davranışları çocuğa yapılacak olan olumlu davranışlardan biri olacaktır. Böyle durumlarda özel ekiplere ve işini profesyonelce yapan bireylere ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.

zeka-geriligi-ve-cocuk

Yeniden söylemek gerekir ki erken alınan tedbirler hem çocuk hem de ebeveynler için oldukça önemlidir. Örneğin; hamilelik sırasında annenin kontrollerine düzenli bir şekilde gitmesi, doğumun uzman kişilerce yapılması, bebeğin aşıları ve sağlık durumu düzenli olarak aylık takvimine göre takip edilmesi ebeveynler tarafından alınacak birincil önlemlerdir. Bunlara ek olarak toplum açısından da bir bilinçlendirilme yapılmalıdır. Özellikle akraba evliliğinden doğan çocukların sağlık durumları ön planda tutularak sosyal hayatımızda yer alan zeka geriliği olan bireylere nasıl davranılması gerektiği yönünde bilinçlendirmeler yapılmalıdır.

cocuklarda-zeka

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ