Çocuklardaki Gece Korkusu Nasıl Geçirilir?

Çocuklardaki Gece Korkusu Nasıl Geçirilir?

Ebeveyn olarak üzerimize düşen sorumluluk çok fazla. Bir birey yetiştirirken her aşamada dikkatli olmalı ve kanaviçeyi işler gibi itina göstermeliyiz. Çocuklarımızın her davranışında , olaylar karşısında verdiği  reaksiyonlarda neden sonuç ilişkisini incelemeliyiz.

Çocuklarımız , anne babaları ya da yakında ki büyükleri rol model alırlar. Anne babanın fark etmeden , çocuk psikolojisi üzerinde olumsuz etkileri de olabilir. Çocuklarımızla iletişim halinde olmalıyız , onlarla konuşmalıyız. Büyüklere sıkıntılarını rahatlıkla anlatabilmeleri için destek olmalıyız. Tüm bunların hepsi doğru iletişim , doğru analiz ve göz temasının kurulmasından geçer. Etkin dinlemeyi bilmeliyiz.

Çocuklarımızın zaman zaman ortaya çıkan korkuları vardır. Korku anormal bir durum değildir. Aksine normal bir durumdur. Korku normal bir durum olsa bile kurtulmamın yolları da olmalı , bu süreçte çocuklarımıza destek olmalıyız . Çocukluk döneminde yaygın olarak görülen korkuların en başında da karanlık korkusu gelmektedir.

Eğer çocuğunuz karanlıktan korkuyor ve bu durumu fobi haline getirdiyse , zorla üzerine gitmeyin. Korkusuyla baş başa bırakmak yerine güven duygusu vererek , birlikte üstesinden geleceğinizin sinyalini verin.

cocuklarda-gece-korkusu-nasil-yenilir

Çocuğunuzla iletişim halinde olun ve en önemlisi empati kurun. Yetişkin olarak sizinde korkularınız olabilir ya da vardır. Çocuğunuzu yadırgamayın , alay etmeyin , hafife almayın.

Karanlıktan korkmaması gerektiğini anlatın. Olayın nedenini irdeleyin. Neden korktuğunu araştırın ? Mutlaka bilinçaltına yerleşmiş olumsuz bir durum vardır. “ Korktuğunu anlıyorum , normal bir durum. Bende zaman zaman korkuyorum. Ben korku filmi izleyince karanlık beni etkiliyor , peki ya seni neden etkiliyor ? “ yaklaşımıyla aslında bu durumun herkesin yaşayabileceğini hissettirin.

Çocuğunuzu ciddiye alın ve karanlıktan korkmasını göz ardı etmeyin. Zorlamadan , korkusunu yenmesi için destekleyin.

Çocuğunuz karanlıktan korktuğu için ışığı açık uyumak isteyebilir ya da anne babasıyla uyumak isteyebilir. Bu davranışları normal karşılayıp , birlikte karanlıkta uyuyabilirsiniz. Daha sonra bu durumun korkulacak bir şey olmadığını anlatabilirsiniz.

cocuklarda-gece-korkusu

Çocuklukta yaşanan korkular , ileride travmaya dönüşmemesi için aile her konuyu sağlıklı ele almalıdır.

Yine de karanlık korkusu çocuğunuzun günlük hayatını olumsuz etkiliyorsa uzman desteği almanızda fayda var .

Peki çocuğunuz karanlıktan korktuğunu size söylemiyorsa , ebeveyn olarak siz nasıl anlarsınız ? Uyku saati yaklaştıkça mızmızlanır , hırçın hareketlerde bulunur ve uyumak istemeyebilir. Işığın sürekli açık kalmasını isteyebilir. Uyumamak için çeşitli bahaneler üretebilir. Ebeveyn olarak her süreci analiz etmenizi öneririm.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ