Çocukları Ders Çalışmaya Motive Etmenin 8 Yolu

Çocukları Ders Çalışmaya Motive Etmenin 8 Yolu

Çocukların okula adapte olması için ailelere de büyük iş düşüyor. Çocukların başarılı bir eğitim-öğretim hayatları olması için onları desteklemek ve motive etmek ebeveynlerin en önemli sorumlulukları arasında gelmektedir. Bugünkü yazımızda çocuklarınıza doğru şekilde ders çalışma alışkanlığı kazandırabileceğiniz bazı önerilere yer vermek istedik.

*Çocukların ilgisi çok çabuk dağılacağından saatlerce masa başında defter, kitap açık şekilde ders çalışmaları nitelikle ve verimli çalıştıklarının bir göstergesi değildir. Çocukların ilgisi dahilinde ders çalışma sürelerini kısa tutmak ve bu sürede tüm konsantrasyonun derse verilmesini sağlamak önemlidir. Bu süreyi çocuğunuzla programlamak, ona nitelikli ders çalışması gerektiğini anlatmak doğru bir davranış olacaktır. Başlangıç olarak 15-30 dk arası çalışma yapmak iyi olacaktır.

blank

*Çocuklarınıza sadece ders çalışma konusunda değil, her konuda planlı olma alışkanlığı edindirmelisiniz. Her gün ve her ders için ayıracağı yarım saatlik süre bile masa başında hayal kurarak geçireceği 3-4 saatten daha verimli ve değerli olacaktır emin olun.

blank

*Çocuklarınıza ders çalışmayı değil, önce sorumlu olmayı aşılamalısınız. Birlikte yaptığınız programa sağdık kalması gerektiğini anlatmalısınız. Sürekli onu ders çalışması konusunda uyarmanız, oldukça itici ve sıkıcı olacaktır. örneğin saat kurmak, onun bu sorumluluğunu hatırlaması açısından uygun bir hareket olabilir.

blank

*Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı verin. Ancak bunu ona hadi biraz da kitap oku diyerek sağlayamayacağınızı belirtelim. Ona örnek olmak yapacağınız en doğru davranıştır. Onun boş zamanlarına denk gelecek saatlerde siz de elinize bir kitap alarak okuyun. Bunu her gün rutin haline getirdiğinizde çocuğunuz kitap okumanın hayatın içinde bir durum olduğunu kavrayacak ve motive olacaktır.

*Çocuklarınızı takdir edin. Başarısız olduğunda sürekli eleştirerek durumu abartmaktan vazgeçin. Aksine bunun olabileceğini, ona güvendiğinizi ve onun doğru bir çalışmayla bu durumun üstesinden geleceğini bildiğinizi söyleyin. Ona olan desteğinizi asla kesmeyin.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ