Çocukları Enfeksiyondan Korunmanın 6 Etkili Yolu

Çocukları Enfeksiyondan Korunmanın 6 Etkili Yolu

Çocukları Enfeksiyondan Korunmanın 6 Etkili Yolu

Hava değişimi, virüslerin kolayca yayılması gibi nedenlerden dolayı çocuklar kış mevsimine yaklaştığımız şu günlerde grip, zatüre, üst solunum yolu rahatsızlıkları gibi pek çok hastalık ile karşı karşıya kalmaktadır. Çocuklarınızı enfeksiyonlardan korumak için bazı ipuçlarına uymanız ve bunlara dikkat ederek uygulamanız yeterli olacaktır. Çocukları enfeksiyondan korumanın yolları arasından birkaçı ise aşağıdaki gibidir.   

  • Kaliteli, düzenli ve yeterli uyuma: Bağışıklığı etkileyen en önemli etkenlerden biri de uykudur. Uykusuzluk bağışıklığı zayıflatarak çocuklarınızın daha çabuk enfeksiyon kapmalarına, hasta olmalarına neden olur. Bunun için çocuklarınızın günde en az 8 ile 9 saat arası uyumasını sağlamalısınız.
  • El yıkama alışkanlığı kazandırılmalı: Çocuklarınıza el yıkama alışkanlığı kazandırınız. Enfeksiyonların büyük bir bölümü el yolu ile bulaşmaktadır. Bunun için çocuklarınıza yemeklerden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkama alışkanlığı kazandırınız. Aynı zamanda dışarıda dolaştıklarında veya günlük hayatlarında ellerini yıkamadan yemek yememelerini ve ellerini ağızlarına veya ağız çevresine sürmemesi gerektiğini de uygun dille anlatmalısınız.
  • Dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenme: Yeterli mineral ve vitamin alan çocukların bağışıklıkları kuvvetli olacağından enfeksiyon kapmaları, hasta olmaları daha zordur. Bunun için çocuklarınızı dengeli beslenmesini ve sağlıklı gıdalar tüketmesini sağlayınız. A ve C vitamini içeren meyve sebzeleri sıklıkla tüketmesini sağlayınız.
  • Balık tüketimi: Haftada en az iki gün balık tüketmesini sağlayınız. Balığın içeriğinde bulunan Omega-3 hastalık yapan bileşiklerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Yoğurt ve kefir tüketimi: Çocuklarınıza evde yaptığınız kefir ve yoğurdu bol bol yediriniz. Yoğurt v kefir hem bağışıklığı hem de sindirim sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.
  • Ortamı havalandırma: Evinizi sık sık havalandırarak içeriğinde bulunan kötü, pis havanın temizlenmesini ve içeriye temiz hava dolmasını sağlayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ