Çocukların Hayali Arkadaşları Olması Bir Rahatsızlık Mı?

Çocukların Hayali Arkadaşları Olması Bir Rahatsızlık Mı?

Çocukların hayali arkadaşlarının olması, okul öncesi döneminde görülen bir durumdur. Anne babaların genellikle endişelendikleri bir olay olmasına rağmen aslında normal gelişimin bir parçasıdır. Hemen hemen her çocuğun yaşadığı, normal bir süreçtir.

cocuklarin-hayali-arkadasi

Çocukların hayali arkadaşlarının olması, onlar için masum ve eğlenceli bir oyundur. Bu durumun iki nedeni vardır; biri gelişim için olması gereken bir dönem, diğeri ise patolojik bir durumdur. Hayali arkadaşlar genellikle 3-5 yaş aralığında ortaya çıkar yani soyut ve somut kavramlarının ayırt edilemediği dönemde başlar. Çocuklar bazı sıkıntılarını çözmek için de hayali arkadaşa ihtiyaç duyabilirler. Böylelikle çocuğun iç dünyasındaki huzursuzluk yaratan durumlar öğrenilir ve bu durumların çözülmesine olanak sağlanır. Özellikle aile içi sıkıntıların olduğu dönemlerde, anne baba ayrılması, yeni bir kardeşin aileye katılması, ailede yaşanan ölüm ve sağlık gibi durumları, taşınma, yuvaya başlama veya yuva değiştirme durumları olayların olduğu dönemlerde çocukların hayali arkadaş edinmeleri daha sık görülür.

cocuklarin-hayal-dunyasi

Çocukların hayali arkadaşlarının olması, endişelenecek bir durum değildir. Çocuklara bu konuda izin vermemezlik edilmemeli, rahat rahat oynamalarına müsaade edilmeli. Hayali arkadaşından bahseden çocuklar sakince dinlenilmeli ancak çok fazla dahil olunmamalıdır. Ancak hayali arkadaşla oyunun sıklaştığı, bu hayali arkadaş sayısının normal arkadaştan fazla olduğu durumlarda müdahale edilmesi gerekebilir. Burada önemli olan çocuğu doğru gözlemleyebilmek ve doğru tepki vermektir.

Arkadaşlarıyla ilişkilerini takip etmek, onlarla nasıl iletişim kurduğunu, ne gibi oyunlar oynadıklarını bilmek gerekir. Bu gibi durumlarda çocuklarla direkt ilgilenen bakıcı veya öğretmenlerle sürekli irtibat halinde olunmalı gerekirse uzman veya pedagoglardan yardım alınmalıdır. Tüm ebeveynlerin çocuklarını doğru yönlendirerek sosyal olmalarını sağlamaları son derece önemlidir. Doğum günü partileri, parklar, oyun grupları ve yuvalar, sosyal ve sportif faaliyetler, çocuk tiyatroları gibi aktiviteler çocuğun hem psikolojik hem de mental açıdan gelişimlerini olumlu etkiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ