Çocukların Okula Başlama Serüveni

Çocukların Okula Başlama Serüveni

Çocuklar okula başlayacakları zaman annelerimin korunaklı kollarından ayrılır ve ev, aile ortamı dışında bir otorite ile karşı karşıya kalır. Çocukların okula başlaması ile beraber sorumlulukları artacak, okul araç gereçlerini koruma gibi yeni davranışlar edinmesi gerekecektir. Okula başlamak çocukların hayatında önemli dönüm noktalarından biridir. Bu dönemde çocuğunuzu okula hazırlamak ve en kısa sürede alışmasını sağlamak için yardımcı olmalı ve onun yanında olmalısınız.

blank

Bazı çocuklar neşeli ve pozitiftir bunların okula alışması elbette ki daha kolay olacaktır. Bazı çocuklar ise hırçın, sakin, sessiz olabilir. Karakterlerine göre alışma zamanları ve süreçleri de değişebilmektedir. Çocuklarınızın davranışlarını, duygularını her zamankinden daha iyi takip etmelisiniz. Ağlama nöbetleri var mı? Hırçınlık yapıyor mu? Sürekli karnı mı ağrıyor? Bu okul korkusu yaşadığının bir belirtisi olabilmektedir. Eğer bu gibi duygu durumlarını yaşıyorsanız sakin olmalı ve sıcak, olumlu bir tutum sergilemelisiniz. Endişeleriniz varsa bile bunu çocuğunuza yansıtmamalısınız. Gerekli ise bir uzmandan yardım da alabilirsiniz.

blank

 

Yeni bir işe başlarken nasıl hissettiğinizi düşünerek çocuğunuzu daha iyi anlayabilirsiniz. Bu dönemde sakin olmalı ve çocuğunuz ile empati içerisinde olmalısınız. Çocuğunuz ile iyi iletişim içinde olmalı, gerçekçi olarak çocuğunuza okulu, yaşayacaklarını ve öğrenecek yeni bilgilerin ona neler kazandıracağı hakkında bilgilendirebilir, sohbet edebilirsiniz. Bu onu oldukça rahatlatacaktır.

blank

Okul açılmadan önce okulu çocuğunuz ile beraber ziyaret edebilirsiniz. Sınıfları, tuvaletleri, bahçeyi varsa yemekhaneyi beraber gezerek, keşfedebilir ve onu okula gitmek için heveslendirebilirsiniz. Bu onu oldukça rahatlatacak ve heveslendirecektir.

blank

Okula başlayan çocuğunuzun adaptasyon sürecinde onun yakınında ve yanında olun. Eğer çalışan ebeveynler iseniz yıllık izinlerinizin bir bölümünü okulun açıldığı zamana saklayın ve çocuğunuz ile yakından ilgilenin.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ