Çocuklarınız Sizi Kopyalar

canımanne1

Hepinize günaydın diyorum ve güzel günler diliyorum. Bir anne olarak her daim anne ve çocuk arasındaki ilişkinin kuvvetli olmasından ve yaşanılan her şeyin detaylarına inilmesinden yanayımdır. Bu yazıyı yazmamdaki başlıca sebeplerden biri de çocuğumda gördüğüm değişimlerdir. Aklınızda soru işaretleri oluşmasın diye hemen konuya girmek istiyorum.

canımanne2

Çocuğum ile olan ilişkimden bahsetmem gerekirse bir anne olarak her daim çocuğum ile kaliteli zaman geçiririm, onun el isi becerilerini arttırmak için çeşitli etkinlikler hazırlarım, arkadaşları ile güvenli bir ortamda eğlenebilsin diye evimizde küçük partiler hazırlarım (pijama, masal okuma, kurabiye yapma vb.).

canımanne3

Tüm bu sebeplerden çocuğumun yaşıtları arasında mutlu olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliyorum. Ama son zamanlarda fark ettiğim bir ilginç bir durum var. O da çevresindekileri taklit ediyor olması. Taklitten kastım illa onların söylediklerini söylemesi değil bunlara hareket, ses ve mimikler de dâhil.

canımanne4

Normalde böyle tarz hareketler sergilemediği için bana durumu farklı geldi ve araştırmaya başladım. Çocuklarda belli yas grubunda bu tür davranışlara rastlanılabiliyormuş. Çocuk gelişimi o kadar derin ve hassas bir konu ki bu kocaman başlık içinde ne aradığınızı bilmeniz gerekir. Neyse ki ben sorusuna cevap bulanlardan oldum bu konuda.

canımanne5

Öğrendiğim şu ki; çocuklarınız sizi kopyalar ve bunu birden bire yapmazlar. Adeta bir kaset gibi sizin ve çevresinin hareketlerini ve konuşmalarını kaydeder sonra beklemediğiniz bir anda tuşa basar ve tüm marifetini ortaya koyar. Aman ha sakin telaşlanmayın sizin olgun tavrınız ve iyi niyetli durusunuz ile çocuğunuz bunu en kısa zamanda atlatacaktır. Eğer ki bu süreç olması gerektiğinden fazla uzadı o zaman bir uzmandan yardım almanızın faydası olacaktır.

Çocuklarınızla huzur dolu, keyifli günler diliyorum hepinize!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ