Çocuklarınıza Özgüven Kazandırmanın Püf Noktaları

Çocuklarınıza Özgüven Kazandırmanın Püf Noktaları

   Çocuğuna özgüven kazandırmak çoğu anne babanın istediği bir durumdur. Bunun için ise bebeklik döneminden itibaren çalışmalara başlanmalıdır. O daha bebek anlamaz diye düşünmeden 1 yaşında dahi onu bir birey olarak görüp sevgimizin yanında saygımızı da göstermeliyiz. Bebeklik döneminde çocuğunuzun ihtiyaçlarını zamanında ve doğru şekilde karşılayarak özgüvenli bir birey olması için zemin hazırlamış olursunuz. Aynı zamanda 1 yaşında dahi ona saygılı olmayı denerseniz ileriki çocukluk dönemi için çok faydalı olduğunu göreceksiniz.

cocuklariniza-ozguven-kazandirmanin-puf-noktalari-5

    Çocuğa özgüven nasıl kazandırılır, sorusu her anne babanın kendine sorduğu sorulardan biridir. Kelime anlamı olarak özgüven, kişinin kendisi ile ve çevresi ile barışık olması durumudur. Karamsar olmaması da özgüven sahibi olan kişilerin özellikleri arasındadır. Bu gibi duyguların oluşmasında anne baba kadar çevresindeki diğer kişilerin de davranışları önem taşımaktadır.

cocuklariniza-ozguven-kazandirmanin-puf-noktalari-4

Her ne kadar çevresindeki diğer kişilerin de etkisi olsa da özgüven sahibi bir çocuk için ilk olarak anne babanın davranışları önemlidir. Çocuklarda özgüven duygusunun oluşup oluşmaması anne baba ve çevresindekiler tarafından ne kadar ve ne şekilde değer gördüğü ile alakalıdır. Çocuklara saygı gösterilmesi, fikirlerin değer verilmesi, yakınlık ve ilgi gösterilmesi, çocuğa güven duyulması, övülmesi ve takdir edilmesi özgüvenli bir birey olabilmesi için önemli noktalardan biridir.

cocuklariniza-ozguven-kazandirmanin-puf-noktalari-3

Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için anne babanın çocuğuna gereken değeri vermesi gerekir. Çocuğun özgüvenini ve kişiliğini olumsuz yönde etkileyecek davranışlardan kaçınılması gerekir. Çocuğun yaptığı başarılara karşı ve yaptığı aktivitelere karşı duyarlı ve istekli olmak çocukların güven sahibi olmasında önemli olmaktadır.

cocuklariniza-ozguven-kazandirmanin-puf-noktalari-2

Çocuğunuz ile nitelikli zaman geçirerek, onu gerektiği her zaman dinleyerek ve fikirlerine saygı duyarak onun özgüven gelişimini olumlu yönde desteklemiş olursunuz.

cocuklariniza-ozguven-kazandirmanin-puf-noktalari-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ