Çocuklarınızın Daha Zeki Olması İçin Yetiştirme Önerileri

Çocuklarınızın Daha Zeki Olması İçin Yetiştirme Önerileri

Çocuk yetiştirmek Türkiye şartlarında aile yapısı ele alındığında zorlu bir süreçtir. Bu süreçte daha zeki, bilinçli bireyler yetiştirmek için aileye birçok konuda sorumluluk düşmektedir.

Türkiye maalesef ki bilinçsiz çocuk doğurma yetiştirmede en kötü ülkeler arasında yer almaktadır. Çoğu çift kendi eğitim durumunu, maddi durumunu düşünmeden çocuk yapar. Tabi ki bu şartlar altında doğan çocukların yetiştirilme tarzı da çok sağlıklı değildir. Düzgün, zeki ve bilinçli bireyler yetiştirebilmek için hepsinden önce ailenin bilinçli bir kişiliğe sahip olması gerekir. Kendini besleyemeyen, eğitemeyen bir birey olamayan insanlar bile çocuk getirirken Türkiye’nin eğitim seviyesinin düşük olmasına da şaşmamak gerekiyor. Çocuklarımızın daha zeki bireyler olması için ailelerin üzerine düşen görevleri ve daha fazlasını sizler için derledik.

Çocuklarınızın Daha Zeki Olması İçin Yetiştirme Önerileri

  • Çocuğunuzun yanında konuşmalarınıza kesinlikle dikkat edin. Özellikle 5 yaş altı çocuklar etraflarında gördüklerini, duyduklarını taklit edip onları benimser. Düzgün bir konuşma, bilinçli hareketler, kitap okuma, resim çizme gibi davranışları yapıp onunda bunları benimsemesini sağlamak gerekir.
  • Çocuğunuzla konuşun. Eline telefon tablet verip bir kenarda sessiz kalsın ben de rahatıma bakayım kafasında olmayın. Rahatlığı başında düşünüp çocuk doğurmamak ile doğru olanı yapabilirdiniz. Ama madem doğurdunuz onunla ilgilenin. Konuşun, zeka oyunları oynayın. Renkleri, sayıları, kelimeleri öğretin.
  • Çocuklarınızın iyi bir arkadaş çevresi olmasını sağlayın. Bunun için ilk olarak onun insanlarla sosyalleşmesini arttıracak etkinlikler düzenleyin ki çekingen bir birey olmasın.
  • Onunla birlikte dışarıda, parkta eğlenin spor yapın. Hareket etmek zekasını da geliştirecektir.
  • Daha küçükken hobisini anlamasına yardımcı olun ve bunu geliştirmesini sağlayın.

https://www.youtube.com/watch?v=AZ2YjNKs6KU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ