Çocuklarınızla İyi Geçinmenin Püf Noktaları

Ebeveyn olarak biz büyüklere çok büyük sorumluluklar düşüyor. Çocuklarınızla aranızın iyi olmasının püf noktaları nı bilerek bu meşakkatli ve özel yolda yürümeliyiz.

Çocuklar dünyaya çok farklı bir pencereden bakarlar. Ve belli yaşa kadar hayatı sadece oyun olarak görür ve o düzlemde hareket etmek isterler. Ve tabii ki hayal dünyasının içindeki bu sevimli kahramanlar bazen bizim sabrımızı zorlayabilir.

Günümüz koşullarında artık ebeveyn olmak için çok daha fazla ve çaba gerekmektedir. Ev dışında da bir hayat bizi son hızıyla bir yerlere sürüklemektedir. Ve bu sürüklenme esnasında, incinebilir, yorulabilir, kızgın ya da sinirli olabiliriz. Ve çocuklarımız ile vakit geçirmeye başladığımız sırada tüm bu olumsuz etmenler birleşir. Çocuğumuz en ufak bir taşkın hareket yaptığı takdirde içimizdeki canavar da ortaya çıkmış olur. Trafikte bizi sıkıştıran adama bağıramamışızdır, çocuğumuza bağırırız. İşte projeler yetişmemiştir, çocuktan alırız hırsımızı. Yani gün içinden tüm olumsuzluklar bizi etkiler ve farkında olmadan üzerine titrediğimiz, gözümüzden sakındığımız çocuklarımıza öfkemizi kusarız. Böylelikle zaman içinde olumsuz davranışlarımız onlara da geçer. Ve sağlıksız bireyler yetişir.

Çocuklarınızla aranızın iyi olmasının püf noktaları nı iyi bilmek gerekir. Sağlıklı nesiller için. Çocuklarınızla aranızın iyi olmasının püf noktaları arasında en önemli olan, sabırdır. Evet sabır sihirli bir kelimedir. Ve çocuklarımızın yaptığı hatalar karşısında soğuk kanlı kalabilmeyi, durumu anlamaya çalışmayı bilmeliyiz. Çocuklarınızla aranızın iyi olmasının püf noktaları ndan bir diğer, onları dinlemeyi öğrenmeliyiz.

blank

Hep onların bizi dinlemesini isteriz. Ama biz dinlersek onların da bizi dinlemeyi öğreneceklerini unutmamalıyız. Çocuklarınızla aranızın iyi olmasının püf noktalarından bir diğeri kesinlikle şiddet uygulamamaktır. Şiddet ve dayak çocuğu terbiye etmez. Aksine daha da hırçın ve anlaşılmaz bir çocuğa dönüşür.

Çocuklarımızla iyi ilişkiler kurmak ve aile bağlarını geliştirmek için sitemizdeki diğer makaleleri de okumanızda fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ