Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin Neler Yapılmalı?

Kendi veya etrafınızda olan çocuklar ile daha kaliteli vakit geçirmenin sırrını, neler yapmanız gerektiğini aşağıdan bulabilirsiniz.

Çocuklarımızın ilerde yararlı birer birey olması için onlarla kaliteli zamanlar geçirmeye çalışmalıyız. Onlarla geçirdiğimiz zamanların kaliteli olabilmesi için hem eğlendirici hem de öğretici aktiviteler yapılması gerekir. Geçirdiğiniz 15 dakikanın bile ilk başta çocukların sonra sizin aklınızda kalması güzel hatıralar oluşmasına neden olur.

Kaliteli vakit geçirmek için sırf çocuğunuza o an bakmanız gerekiyor diye düşünüp hareket etmeden, anın tadını çıkararak ve duygularınızı ifade edip ortaya çıkararak hareket etmelisiniz. Böylelikle çocuğunuzun da sizinle aranızdaki iletişimi daha artacak ve birlikte keyifli kaliteli zamanlar geçirebileceksiniz.

Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin Neler Yapılmalı?

Çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirmek demek onunla oyun oynamak, onu gezdirmek, onunla parka gitmek değildir. Kaliteli vakit geçirmek demek uzmanlara göre çocuğun ruh dünyasını anlayıp o boyutta onunla iletişim kurmak demektir. Bu yüzden kendi ruh dünyamız ve onunkini farklı olduğunu bilip buna göre empati kurarak çocuklarla vakit geçirmek gerekir.

Evinizde yaşadığınız sorunları özellikle eşler arası sorunları çocuklara elinizden geldiğince yansıtmamanız gerekir. Çocuklar anne ve baba arasında yaşanan çatışmalardan fazlaca etkilenir ve kötü bir ruh haline girebilir. Sizin aranız düzelse bile onun ruh dünyasında gördükleri ve duydukları sürekli tekrar edebilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Çocukların hükmetmekten uzak, duyguları ile ana odaklanan bireyler olduğunu unutmadan onlarla vakit geçirmeye çalışın. Böylelikle daha kaliteli zaman geçirmek oldukça basitleşir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ