Canım Anne

Türkiye İklim (Yağış) Haritası

Türkiye İklim (Yağış) Haritası

Türkiye’nin tüm bölgelerinin yıl içerisinde ne kadar yağış aldığını gösteren Türkiye İklim (Yağış) Haritasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye bölgelerine göre ve fiziki özelliklerine göre farklı iklimleri bulundurur. Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklim çeşitleri Türkiye’de görülmektedir. İklim çeşitleri ülkemizin bulunduğu paralel ve meridyenlerin konumuna bağlıdır. Bir yıl boyunca dünya güneşin etrafındaki dönüşünü tamamlarken mevsimler değişir. Mevsim değişimleri yağışların da ortaya çıkmasını sağlar.

Ülkemizde karasal iklimde çok fazla yağış olmamaktadır. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde karasal iklim nedeniyle yıl içerisinde alınan yağış miktarı diğer bölgelere göre azdır. Karadeniz ikliminde ise yağış miktarı diğer bölgelere göre daha fazladır. Ülkemizin kıyı bölgelerinde deniz etkisi nedeniyle daha ılıman bir hava olmaktadır.

Türkiye’de birden fazla iklim çeşidinin olmasının sebebi; 

  • Matematiksel konumuna,
  • Üç tarafının da denizler ile çevrili bir konumda olmasına,
  • Fiziki yer olarak ılıman iklim kuşağında olmasına,
  • Çeşitli yerşekillerinin olmasına,
  • Dağların denize paralel uzanmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Türkiye İklim (Yağış) Haritası

İklim haritası sayesinde;

  • Hangi bölgelerin hangi iklimde olduğunu,
  • Hangi iklim tipinde daha çok yağış olduğu,
  • Bölgelere göre mevsimsel ve yıllık yağış miktarlarına ulaşabilirsiniz.

Aşağıda yer alan Türkiye iklim (yağış haritası) sayesinde ülkemizde yaşanan yağış oranlarını ve miktarlarını detaylı olarak görebilirsiniz. Sitemizde yer alan diğer haritalar için ise bu linke tıklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi