Üzerlik Tohumu Hakkında Bilgi

Üzerlik Tohumu Hakkında Bilgi

Yüzyıllardır nazar denilince ilk akla gelen bitki olan üzerlik tohumu hakkında detaylı bilgiyi aşağıdan bulabilirsiniz.

Üzerlik tohumu yaklaşık 30-70 cm arasında değişen uzunluğa sahip, yapraksız ve sarı renge yakın beyaz tonda bir öttür. Üzerlik tohumu nazar ve süs için genellikle çiçek açmadan yani tohum halindeyken kullanılır. Hastalıkların tedavisinde alternatif tıpta da sıkça kullanılan üzerlik otu nazarotu olarak da anılmaktadır. Üzerlik otunun acımsı ve burna keskin gelen bir kokusu vardır. Bu koku çiçeklerinden kaynaklanır. Sıcak havayı seven bir ot türü olan üzerlik otu Asya, Amerika ve Afrika’da yetiştirilir. Türkiye’de ise en fazla Orta ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. Halk arasında eski Mısır tarihinden beri nazara karşı kullanılmaktadır. İnsanlar evlerinin kapılarına süs olarak asarak ve evinde yakıp kokusunun yayılmasını sağlayarak nazarı engellediğini düşünmektedir.

Üzerlik Tohumunun Faydaları

  • Üzerlik tohumu sinir siteminin uyarmaktadır. Böylelikle beyin ve sinir hastalıklarının tedavisinde alternatif tıpta sıkça kullanılabilir.
  • Özellikle sigara içen kişilerde sıkça ortaya çıkan balgam sorununa karşı etkilidir. Kış aylarında da soğuk kaynaklı oluşan boğaz enfeksiyonuna karşı etkilidir.
  • Mide hastalıkları, yemek sonrası hazımsızlık sorunlarını da tedavi etmektedir.
  • Soğuk ve eklem hastalıklarından dolayı ortaya çıkabilen kulunç ağrılarını tedavi eder.
  • Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilen sulu egzama hastalığını tedavi eder.

Üzerlik Tohumu Nasıl Tüketilir?

Üzerlik tohumunun en iyi tüketme şekli çayını içmektir. Otu sapı ve çiçeği ile birlikte kaynamış suya atın ve demlenmeye bırakın. Demlenince günde bir bardak tüketebilirsiniz. Tabi ki kullanmadan önce varsa bir hastalığınız uzmanınıza danışmayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ