Çocukta Depresyona Girdiğini Gösteren Davranışlar

Çocukta Depresyona Girdiğini Gösteren Davranışlar

Çocukta Depresyona Girdiğini Gösteren Davranışlar

Çocuklarda en az yetişkinler kadar sık depresyona girmektedir. Çocuğunuzun depresyona girdiğini anlayabilmeniz için davranışlarını gözlemlemeniz yeterlidir. Çocuklar özellikle de duygusal olarak yoğun hisler yaşadıkları dönemler olanlar okula başlama dönemi veya kardeş sahibi olduğu dönemlerde sıklıkla depresyona girerler. Çocuklarda meydana gelen depresyon hemen kendini belli etmese de davranışlarından, konuşmalarından bunu anlamanız mümkündür. Fark ettiğinizde mutlaka bir pedagoga danışmalısınız. Çocukluk döneminde bilinçaltına yerleşen duygular ergenlik ve yetişkinlik zamanlarından amansızca dirilir.

cocukta-depresyona-girdigini-gosteren-davranislar

Çocukta depresyona girdiğini gösteren davranışlar arasından birkaçı ise aşağıdaki gibidir. Bunları takip ederek ve gözlemleyerek rahatlıkla anlayabilirsiniz.

  • Yakın arkadaşları ile uyum içinde değilse, onlarla oynamak ve iletişim içine girmekten çekiniyor ve uzak duruyorsa, hatta bu bazen arkadaş kavgalarına sebep oluyorsa dikkat etmelisiniz.
  • Geceleri tek başına uyuyamıyor ve sürekli uykusundan uyanıyorsa bir doktora görünmeniz gerekebilir.
  • Çok çabuk sinirleniyorsa ve sinirlerine hakim olamayıp ycocukta-depresyona-girdigini-gosteren-davranislar kendine ya da çevresine zarar veriyorsa bir sorun var demektir.
  • İştah sorunu yaşıyorsa, birden bire en sevdiği yemekleri bile yemek istememeye başlamışsa doktora gitmelisiniz.
  • Sürekli size ve çevresine karşı sitemkar cümleler kuruyorsa, çocuğunuza dikkat etmeli ve onu dinlemelisiniz.
  • Kendimi öldürürüm veya arkadaşlarımı öldürmek istiyorum gibi şiddet ve içinde ölüm barındıran cümleler kuruyorsa mutlaka psikolojik destek almalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ