Cuma Günü Okunacak Dualar Hangileridir?

Cuma Günü Okunacak Dualar Hangileridir?

Cuma günleri hangi duaların okunacağını merak edenler, Cuma günü okunacak sureler nelerdir diyenler yazımızı okumaya devam ediniz. Mübarek cuma günü okunacak dualar konulu yazımızdan bilgi edinebilirsiniz. Bilindiği gibi Cuma günleri Müslümanlar için en değerli günlerden biridir. Bu mübarek günü en yararlı şekilde geçirmek için çeşitli sureler okunur, dualar edilir. İnsanlar birbirleri için iyi dileklerde bulunurlar. Günümüzde artık Cuma günü hayırlamaları genellikle mesaj yoluyla yapılmaktadır. Sitemizde yer alan Kısa Etkileyici Hadisler – Resimli Hadisler başlıklı sayfamızı ziyaret ederek siz de sevdiklerinize bu özel günde anlamlı mesajlar yollayabilirsiniz.

Cuma Günü Hangi Dualar Okunur?

Cuma günlerinin Allah katında da çok önemli bir yerinin olduğunu biliriz. Cuma günü yapılan ibadetler kat kat sevap olarak yazılır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed de (SAV) Cuma günlerini dua ederek ve namaz kılarak geçirirdi. Peygamber Efendimiz Cuma günü okunacak dualar olarak İhlas, Felak ve Nas surelerinin yedişer defa okunmasını buyurmuştur. Hadise göre Cuma günü okunacak sureler yedişer defa okuyanlar bir sonraki Cuma gününe kadar Allah tarafından büyük kötülüklerden korunurlar.

Cuma Günü Okunacak Dualar

Cuma günü okunacak dualar aslında Perşembe gecesi de okunabilir. Çünkü Cuma, perşembeyi cumaya bağlayan gece başlar. Peygamberimiz bir hadisinde perşembeyi cumaya bağlayan gece namaza kılan ve Fatiha Suresi’ni okuyan, ardından da 15 defa Zilzal Suresin’ni okuyan Müslümanları Allah-ü Teala tarafından kabir azabından ve kıyamet gününden korunacağını söylemiştir.

Peygamberimiz tarafından yine bir başka hadisinde Cuma günü okunacak sureler arasında Hud Suresi’nin de olduğu belirtilir. Ayrıca Vakıa, Mürselat, Hakka, Tekvir ve Nebbe surelerinin Hud Suresi’nin kardeşleri olduğunu, bunların peş peşe okunmasının Cuma günleri için büyük sevap olduğunu söylemiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) bir diğer hadisinde ise Kehf Suresi’nin faziletinden bahsederek Cuma günü okunacak dualar arasında Kehf Suresi’nin de olduğunu, Cuma günleri bu sureyi okumanın sevabının çok büyük olduğunu Müslümanlara bildirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ