Dantel Dünyası

Dantel Dünyası

Dantel bizlerin kültürümüzde geleneksel olarak yer edinmiş yıllardan beri olan bir örgüdür. Bizler daha küçücükken ninelerimizden, annelerimizden, teyze veya halalarımızdan örgü öğreniriz. Özellikle dantel ilk öğrendiğimiz örgülerdendir. Üstelik bizlerin kültüründe çeyiz geleneği de olduğu için her ne kadar son zamanlarda azalsa da dantel örmek yaygındır. Dantel örmek işiyle para kazanan insanlar bile vardır. İstanbul’da veya ülkemizin diğer şehirlerinde birçok çeyiz evi bulunmaktadır. Türk kadınları olarak bizler zaten birçok konuda oldukça yetenekliyiz. Örgü de bu yeteneklerimiz arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Üstelik internetle birlikte de örgü örmek çok daha kolay ve anlaşılır bir hal aldı. İnternette resimlerle ayrıntılı şekilde anlatılan siteler, videolar, hatta televizyon programları ve model çeşitliliği bulunmaktadır. Hal böyle olunca da çevrenizde gördüğünüz bir dantelin modelini çıkarmaya çalışmak veya başkasından rica etmek geçmişte kalan durumlardan olmuştur. Böylelikle kadınların evinde artık eskisinde daha çok dantel örnekleri bulunmaktadır.

Dantel örnekleri biz kadınların vazgeçilmezlerindendir. Öyle ki Türk kültürünün vazgeçilmez öğelerinden olan dantellerin bizlerin evlerin koltukların üstlerinde, televizyon üstlerinde hatta bazen annelerin çılgınlık yaparak bilgisayar ve klavye üstlerinde bile kullandığı bir aksesuardır. El emeği göz nuru dökülerek örülen danteller içinde bin bir emek taşıyarak daha da kıymetli hale gelmişledir. Dantel oldukça geniş bir dünyadır. Yüzlerce farklı çeşitte renkte, yüzlerce farklı çeşitte iple, yüzlerce farklı çeşitte modelde ve yerde kullanılabilmektedir. Dantel naylon iplikten, pamuklu iplikten, renkli iplikten daha eski tarz bej-vizon iplikten kullanılabilmektedir. Havlu kenarlarında, yatak örtüsü olarak, perde olarak, ara danteli olarak da kullanılmaktadır. Diğer yandan iğne oyası, motifli, boncuklu şekilde de örülebilmektedir. Bu çeşitlilik de kadınların evlerinde ve hayatlarında onlarca farklı modelde ve yerde dantel kullanmalarına neden olmuştur ve bu duruma yol açmıştır. Hatta dantel kıyafetlerde, tişörtlerde, bikinilerde, kotlarda, yazlık botlarda, gelinliklerde bile kullanılmaktadır. Dantel içinde çok farklı ve çeşitli bir dünyayı barındırmaktadır.

Dantel örnekleri oldukça çeşitli ve farklı olsa da örüldükleri materyal tektir. Dantel şişle veya elle örülmez. Mutlaka ama mutlaka dantelin tığ ile örülmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ