Dantel pike takımları – Değişik dantel pike modelleri

Dantel pike takımları – Değişik dantel pike modelleri

Türk gelinlerinin çeyizlerinin olmazsa olmazı olan dantel pikeler ne kadar çeşitli olursa çeyizleri de o kadar güzel olur. Tığ işi olarak yapılan dantel pike modellerinden en güzel ve değişiklerini sizler için derledik.

Gelin olacak kızların çeyizine yastık, nevresim takımı, namazlık gibi ürünler için dantel pikeler işlenir. Dantel pike takımları el emeği göz nuru çeyizlerdir. Genelde ya anneler işler ya da bilen birine çeyiz için işetilir. Dantel pike takımlarında yorgan, yastıklar ve örtünün genellikle kenarlarına veya ortalarına işleme yapılır. Yapılması oldukça emek isteyen dantel pike takımları şık görünümleri ile dikkat çekmektedir. Şimdilerde çok fazla kullanılmasa da geleneklerine düşkün kişiler mutlaka kızlarının çeyizlerine dantel pike takımlarını ekliyor.

Dantel pike takımlarında değişik modeller arıyorsanız renkli olanlardan yola çıkabilirsiniz. Dantel pike denilince genelde akla beyaz işlemeler gelir. Fakat pike takımınızın rengine göre renkli dantel takımlar yapabilirsiniz. Dantel pike takımlarında en şık modeller genelde ince ince işlenmiş zarif desenlere sahip olan modellerdir. Fakat bu modellerin yapımı oldukça emek istemektedir.

Sıfırdan işlemek yerine çoğu kişi çeyiz hazırlarken annelerinin dantel pike takımlarına küçük dokunuşlar yapıp kendi çeyizlerine ekleyebiliyor. Eski dantel pike takımları daha ağır ve zarif durmaktadır. Eskileri kullanacaksanız kanaviçe yapıp tekrar güzel bir şekilde kullanabilirsiniz. Dantel pike modellerinde eskiler hep beyaz renkte işleme yapıp kullanmıştır. Ama şimdilerde pembe, yeşil ve morlar oldukça kullanılmaya başladı.

Dantel pike takımları – Değişik dantel pike modelleri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ