Portakal ve Muz Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Portakal ve Muz Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Çoğumuz meyvelerin ve sebzelerin kabuğunu çöpe atarız. Fakat portakal ve muz kabuğu gibi meyvelerin bilinmeyen birçok faydası bulunmaktadır. Meyve kabuklarını doğru kullanıp faydalarından yararlanabilirsiniz. 

Genellikle evlerimizde meyve ve sebzeleri kabuklarını soyarak tüketip kabukları çöpe atarız. Çöpe attığımız meyve ve sebzelerin kabukları ile cilt bakımı dahil birçok alanda kullanabiliriz. Kabukları çöpe atmak yerine geri dönüştürüp ikinci bir kullanım ile içerisinde bulunan faydalardan yararlanabilirsiniz. Özellikle muz ve portakal kabuğunun bilinmeyen faydaları vardır. Portakal ve muz kabuğunun bilinmeyen faydaları;

Dişlerinizi Beyazlatır

Çoğu kişi dişlerinin bembeyaz ve daha iyi görünmesini ister. Bu noktada kimyasal içerikli ürünler kullanmak yerine portakal ve muz kabuğunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Portakal ve muz kabuğunu dişlerinizi fırçaladıktan sonra dişlerinize hafif hareketler ile sürtün. Daha sonra ağzınızı su ile gargara yapın. Bu işlemi her dişinizi fırçaladıktan sonra yaptığınızda dişlerinizin beyazladığını fark edeceksiniz.

Dişlerinizi Beyazlatır-1

Dişlerinizi Beyazlatır-2

Cildinizin Rengini Açar

Cildinizin rengini açmak için özellikle muz kabuğunu kullanabilirsiniz. Portakal veya muz kabuğunu cildinizi temizledikten sonra cildinize masaj yaparak sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra durulayın ve cilt tipinize uygun nemlendiricinizi sürün. Bu işlemi haftada 2-3 defa yaptığınızda cildinizde ve lekelerinizde gözle görülür renk açılmasını fark edeceksiniz.

Cildinizin Rengini Açar-1

Cildinizin Rengini Açar-2

Oda Kokusu Etkisi Yaratır

Özellikle kış aylarında meyvelerin kabuklarını evinizde var ise soba üzerine ya da kalorifer peteklerinin üzerine koyarak meyve kokusunun evinize yayılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca meyve kabuklarını bir boş sprey şişesi içerisine koyup üstüne su ekleyip doğal bir oda kokusu elde edebilirsiniz. Oda kokunuza istediğiniz gibi eklemeler yapabilirsiniz. Özellikle limon, portakal ve mandalina gibi narenciye meyvelerinin kabuklarından yaptığınız kokular eve ferahlatıcı bir hava verecektir.

Oda Kokusu Etkisi Yaratır-1

Oda Kokusu Etkisi Yaratır-2

Kırışıklıklarla Savaşır

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan kırışıklıklara en etkili doğal tedavi yöntemi muz kabuğudur. Muz kabuğunu kırışıklıklarınızın bulunduğu bölgeye masaj yaparak sürün. Bu işlem sayesinde karışıklık oluşumunu engellemiş olursunuz.

Kırışıklıklarla Savaşır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ