Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı insanlar sadelikten hoşlanır ve evinde mümkün olduğunca detaydan uzak minimalist çizgilere yer verir. Bazıları ise desen sever ve evinin belli bölümlerinde illa ki desenli detaylar görmek ister. Zevk kişiye aittir ve herkes sevdiği tarzda yaşamalıdır. Biz bugünkü yazımızda desen severlere seslenmek istiyoruz. Desen kullanırken nelere dikkat etmek gerektiğine bir göz atalım.

Desen kullanmayı seviyorsanız, evinizin desenli detaylarla daha şık olacağını düşünüyorsanız en fazla üç farklı desenden faydalanmalısınız. Çok fazla desenli detay evinizi karışık gösterebileceği gibi oldukça da göz yorucu olacaktır. kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorsanız aynı oda içinde kullanacağınız desenlerin boyutları, içerikleri konusunda dikkatli olun.

Biri büyük desenliyse diğeri daha sade ama bütünlük sağlar şekilde olmalıdır. Desenleri kullandığınız yerleri, eşyaları veya objeleri odanın bütününe yaymaya çalışın. Örneğin odanızın duvarları desenli bir duvar kağıdı ile kaplıysa, eşyalarınızı düz renk ve sade tarzda seçmeye dikkat edin. Dilerseniz duvar kağıdınıza uygun ama daha küçük desenleri olan bir perdeyle odanızı renklendirebilirsiniz.

Odanızı daha büyük veya küçük göstermek için desenleri kullanmanız da mümkün. Alçak tavanlı bir eviniz varsa, odalarda boyuna çizgili duvar kağıdı kullandığınızda mekanları daha büyük gösterme şansınız olabilir. Dar bir yeri geniş göstermek istediğinizde ise yatay çizgilerden faydalanabilirsiniz. Geniş bir duvar üzerinde minik desenlerin kaybolacağı gibi, büyük desenler de basık ve iç sıkıcı bir hava yaratabilir. Buradan çıkan sonuç; desenlerin ölçüleri kullanılan mekana göre tasarlanmalıdır.

Mekanların tabanlarında desen kullanmanın en iyi yolu halı veya kilimdir. Küçük odalarda açık renkli veya pastel tonlarda halı kullanmak odayı daha ferah gösterecektir.  Koltuk ya da perde kumaşlarınızı halınıza uygun desen ve renkte seçerseniz oldukça hoş bir bütünlük sağlamış olursunuz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ