Demlikte Kalan Çayın Faydaları

Çaya aşık bir ülke olduğumuz gün gibi ortadadır. En olmayacak, imkansız zamanlarda bile çaysız kalamadığımız bu kadar bilinirken, evinde çay demlemeyen var mı diye bir soru sormak manasız olacaktır. Hatta çaydanlığın ocaktan hiç kalkmadan çay demlendiği, sürekli hazır çayı bulunan evlere sizler de denk gelmişsinizdir mutlaka. Yani kısacası yediden yetmiş yediye çayı seviyoruz hanımlar. Pek olası değildir ama yine de merak ediyoruz; demliğinizde çay arttığında ne yapıyorsunuz? Kalan çayı döküp, posalarını da çöpe mi atıyorsunuz yoksa? Bugüne kadar bunu yaptıysanız gelin sizlere bazı pratik bilgiler sunalım ve demlikte kalan çay nasıl değerlendirilir sorusuna cevap arayalım.

demlikte-kalan-cayin-faydalari-5

*Demlikteki artan çayı atmayarak saklayın ve ilk banyonuzda saçlarınızı çayla durulayın. Saçlarınızdaki aşırı yağlanmadan kurtulacak, saçlarınızın pırıl pırıl parladığını göreceksiniz.

demlikte-kalan-cayin-faydalari-4

*Ayaklarınız kokuyor ve siz bir türlü bunu geçiremiyorsunuz, çare çayda. Her akşam demlenmiş ve soğumuş çayda ayaklarınızı 10-15 dakika bekletin. En az bir hafta bunu tekrarladığınızda ayaklarınızdaki kokudan eser kalmayacaktır.

demlikte-kalan-cayin-faydalari-3

*Cildiniz çok yağlıysa, duştan çıkmadan artan demli çayla vücudunuzu durulayın. Yağlanmanın azaldığına şahit olacaksınız.

*Gözlerinizde aşırı çapaklanma mı var? Artan çay ılıklaştığında bir pamuk yardımıyla gözlerinize kompres yapın, birkaç günde çapaklanmadan eser kalmayacaktır. Ayrıca derinizde oluşan yaralara da bu şekilde kompres yaparak daha hızlı kabuk bağlamasını sağlayabilirsiniz.

demlikte-kalan-cayin-faydalari-2

*Dilinizi ısırdınız ya da dilinizde yara oluştu; günde birkaç defa demli çayla ağzınızı çalkalayın, iyi geldiğini göreceksiniz.

*Boğazınız ağrıyorsa artan demli çayla gargara yapmak ağrılarınızı hafifletecek, antibiyotik etkisi göstererek boğazınızı iyileştirecektir.

*Soğan doğradığınızda ya da balık ayıkladınız; elinize sinen kokudan yine demli çayla kurtulabilirsiniz. Ellerinizi birkaç dakika demli çayla ovalamanız yeterlidir.

*buzdolabınızdaki koku canınızı çok sıkmasın. Suyunu süzdüğünüz çayın posalarını bir kap içinde buzdolabınıza yerleştirin, kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Bebek bere ve şapka örneklerini bu linkle karşınızda bulacaksınız. Örgü örneklerinden yemek tariflerine kadar farklı kategorilerden oluşan sitemizin linkini dostlarınıza da ulaştırın, onlar da sizin kadar farklı bilgiler öğrensinler.

demlikte-kalan-cayin-faydalari-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ