Emziren Annelere Uyarılar

Emziren Annelere Uyarılar

Anne ve bebek arasındaki en yakın temas doğduğu andan itibaren emzirmeyle başlar ve gelişir. Bebek anneyi ilk günlerde süt kokusundan tanır ve onunla huzur bulur. Bebeğin bedensel ve ruhsal olarak en sağlıklı şekilde gelişmesi anne sütüyle beslenmesinden geçer. Annenin yediği tüm besin maddeleri direk olarak bebeğe aktarılacağından emzirme döneminde anneler de aldıkları gıdalara özen göstermelidir.

emziren-annelere-uyarilar-5

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler; sıkı diyetlere girip yetersiz beslenerek, bebeklerinin geleceğiyle oynadıklarını bilmelidir. Anneler emzirdikleri süre içinde bol sebze ve meyve tüketmeli, süt ve süt ürünleri gerektiği kadar alınmalı, protein ve tahıl ürünleri de mutlaka beslenme listelerinde yeterli miktarda olmalıdır.

emziren-annelere-uyarilar-4

Annenin yedikleri direk olarak bebeğe geçer demiştik, bu yüzden lahana, karnabahar, soğan, sarımsak gibi aşırı gaz yapan besin maddelerinden mümkün olduğunca az tüketilmesinde fayda vardır. bebeklerin en büyük sorunlarından biri bilindiği üzere gaz sancılarıdır. Bebeklerde oluşan gaz ya annenin yediği gıdalardan ötürüdür ya da emme esnasındaki yanlış duruştan ötürü yuttuğu havadır.

emziren-annelere-uyarilar-3

Annelerin bu iki önemli detaya dikkat etmeleri gerekir. Emzirme esnasında bebeği dik durabileceği şekilde alttan bir yastıkla desteklemek, memenin sadece ucundan değil etrafındaki renkli bölgeyi de ağzına alacak şekilde emzirmek; bebeğin işini kolaylaştıracak ve sütün tamamını emmesini sağlayacaktır. Emerken nefes alması zorlaşabileceğinden memenin üst kısmını hafifçe bastırarak burnundan nefes alması sağlanırsa, bebek emme işlemini layıkıyla yerine getirebilecektir. Annenin emzirme döneminde kahve ve asitli içeceklerden uzak durması, bebeğin uyku düzeni açısından gerekli olacaktır. bu içeceklerin fazla tüketilmesi bebekte uyarıcı etkiler yapıp uykusuzluk çekmesine sebep olabilir.

emziren-annelere-uyarilar-2

Emzirme döneminde anneler bol bol su içmeye her zaman olduğu gibi yine özen göstermelidir. Bebek için en sağlıklı sütü üretebilmek beslenmeyle sağlanacağından hem doğru şeyler yenmeli hem de sütü arttıracak gıdalar tüketmeye dikkat edilmelidir. Anneler; öğün atlamadan, düzenli bir beslenmeyle emzirme döneminde hem bebeğe sağlıklı süt üretebilir hem de kilo verebilirler.

Unutmayın sağlıklı bebekler, sağlıklı anneler tarafından en iyi şekilde yetiştirilebilir.

emziren-annelere-uyarilar-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ