Diyetteyken Gıdalar Ne Kadar Tüketilmeli?

Diyetteyken Gıdalar Ne Kadar Tüketilmeli?

Kilo vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli soru diyet yaparken tüketilen gıdaların miktarıdır. Porsiyon miktarları belirli olan diyetler uygulanırken bile bu sorun yaşanmaktadır. Burada önemli olan diyet yaparken alınan her besinde aşırıya kaçılmamasıdır. Hızlı kilo verme yöntemleri ve yağ yakıcı diyetler uygulanırken mutlaka ödem söktürücü kür ile de desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

diyetteyken-gidalar-ne-kadar-tuketilmeli-1

Diyet yaparken en çok merak edilen konu kullanılan yağ çeşidi ve miktarıdır. Yemeklerde en az bir yemek kaşığı zeytinyağı veya tereyağı kullanılmalıdır. Bu konuya özellikle dikkat edilmeli ve kullanılacak olan zeytinyağı ve tereyağının hakiki olması gerekmektedir.

diyetteyken-gidalar-ne-kadar-tuketilmeli-2

Omega 3 bakımından zengin olan balık, zayıflama yöntemleri için uygulanan diyetlerin hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. Bu nedenle diyetinizde balık bulunuyorsa, porsiyon miktarı bir el büyüklünde olmalıdır. Bunun yanı sıra balık mevsiminde ve haftada iki defa olmak üzere tüketilmelidir. Kırmızı etin ise kızartılmış olarak tüketilmemesine dikkat edilmeli ve bir miktar kuşbaşı şeklinde doğranıp yemeklerin içine atılarak tüketilmesi önerilmektedir.

Tavuk eti yiyeceğiniz zaman, bir adet tavuk göğsünü veya bir adet tavuk budunu geçmemesine özen gösterilmelidir. Tavuk derisi ve yağlı olan kısımlar tüketilmemelidir.

diyetteyken-gidalar-ne-kadar-tuketilmeli-5

Sabah kahvaltılarında peynirin mutlaka bulunması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Yiyeceğiniz peynirin büyüklüğü iki parmak kalınlığını geçmemelidir.

Kuruyemiş veya kuru besinleri tüketirken kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Bu nedenle ortalama olarak şekerli kuruyemişlerin bir avuçtan fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kuruyemişlerin tüketimine de dikkat edilmeli günde birkaç adetten fazlası tüketilmemelidir. Ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler diyetler için oldukça faydalıdır.

diyetteyken-gidalar-ne-kadar-tuketilmeli-3

Besin türü ne olursa olsun, uygulanan tüm diyetlerde yiyecekler belirli miktarlarda tüketilmelidir. Aynı zamanda kilo verme yöntemleri için uygulanan diyetler, uzman diyetisyenler tarafından kişilerin gerekli vücut oranlarına göre belirlenerek, besin miktarları diyet listelerinde belirtilmelidir.

diyetteyken-gidalar-ne-kadar-tuketilmeli-4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ