Doğadan Gelen Güzellik: Kil Maskesi

Doğadan Gelen Güzellik: Kil Maskesi

Kil oldukça faydalı bir malzemedir. Ülkemizde fazla miktarda bulunur. Özellikle minareli su çevresinde bulunanlar daha da faydalıdır. Bakanlıkça onaylı killer alınmalıdır çünkü kil çamura oldukça benzediği için yanlış ürün alıyor olabiliriz. İçinde bulunan mineral ve vitaminlerin maske kururken cilde geçmesine yardımcı olur. Diğer yandan ciltte bulunan toksinleri, ağır metalleri ve fazla yağı cildin dışına çıkartır. Kil maskesi aynı zamanda doğal bir içerik olduğu için herhangi bir yan etkisi de yoktur. Ancak yine de kil maskesi alırken organik içerikli olanları tercih etmek daha iyi olacaktır. Kil doğal bir malzeme olduğu için kısaca içinde raf ömrünü uzatacak kimyasallar bulunmadığı için kısa sürede bozularak işlevini yitirir. Bir kil maskesinin ömrü ortalama 6 ay kadardır. Bu süreyi aşan ürünlerde kil maskesinin faydaları ortadan kalkacaktır.

Genellikle yağlı ciltler için önerilmesine rağmen piyasada diğer cilt tiplerine uygun kil maskeleri de bulunmaktadır. Yağlı ciltler için haftada 1 veya 2, kuru ciltler için 2 haftada bir düzenli şekilde uygulanmalıdır. Kil maskesi uygulamadan önce buhar banyosuyla yüzdeki gözeneklerin açılması kil maskesinin faydalarını artıracaktır. Cildin bir yüz temizleme jeliyle temizlenmesi faydalı olacaktır. Kil maskesi uygulandıktan sonra da cildin yüzeyine çıkan toksin maddeleri temizlemek için tekrar cildi temizlemek gerekir.

Kil maskesi öncelikle yüze olmak üzere kalça ve karın bölgesine o yüzeyi sıkılaştırmak ve görünümünü düzeltmek için, saç bölgesine ise saçlı derideki yağlanmayı azaltmak için kullanılır. Selülit, göğüs şekillendirme, çatlak ve kılcal damar çatlağı gibi cilt bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Ancak bu noktada kilin transfer edici özelliği kullanılır yani kille birlikte bu sorunlara özel başka malzemeler de kullanmak gerekir. Kil maskesinin faydaları ise oldukça fazladır. Bunlardan bazıları;

  • Cilt renginin eşitlenmesi
  • Siyah nokta oluşumunu engellemesi
  • Yağlanmayı engellemesi ve dengelemesi
  • Yağlanmadan dolayı cildin sarkmasını önler, yaşlanma karşıtıdır
  • Sıkılaştırma özelliği vardır
  • Selülit karşıdır
  • Çatların giderilmesine yardımcı olur
  • Kılcal damar çatlarını iyileştirir
  • Göğüs şekillendirmesinde kullanılır
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ