Doğanın Büyülü Gücü

Doğanın Büyülü Gücü

Şimdiki çocuklara baktığımızda kendi çocukluğumuzu düşündüğümüz vakit kocaman bir ah çekiyoruz.

Aslında yetim büyüyor çocuklarımız. Toprak analarından yoksun büyüyor. İnsanların gelişiminde etkili bir unsur olması son günlerde fark edilmeye başlandı. Doğayla iç içe büyüyen çocukların gelişimleri ve şehir hayatına hapis olmuş çocuklar bir değildir. Doğa çocuklarımıza hayatta kalmayı öğretiyor. Toprağa yüz sürmeyen çocuklar bence çocukluğunu yaşamış değildir. Günümüzde çocuklarımız sıkış tıkış olmuş parklarda büyümeye çalışıyor. Ne kadar sağlıklı biliyor musun? Aslında hiçte sağlıklı değil. Bir park düşünün şehir merkezinde. Yanında yollar araçların atıkları. Şehri kirlenmiş havası.

doganin-cocuklara-etkisi

Çocuklarımıza tabiatı öğretmeliyiz. Bir çocuğun en verimli çağı 2 yaş ve üzeridir. Eğer biz çocuklarımızı doğa ile tanıştırmaz isek ilerde bazı duygularından mahrum kılmış oluruz. Günden güne yaşamımız değişmekte, doğadan, topraktan giderek uzaklaşmaktayız. Doğadan kopmak hem ruhen hem de bedenen etkilemektedir. Teknolojik gelişimleri biz büyüklerin takip ettiği gibi çocuklarımızda takip etmektedir. Çocuklarımıza bir bakalım. Tatili dört gözle beklemektedirler. Çünkü doğa onları kucaklıyor onlar doğayı.  Doğayla iç içe büyüyen çocuklarımızda yetenekleri, fiziksel aktiviteleri daha da aktif hale geliyor. Doğa çocuklarımıza öğrenmede sınır tanınmayacağını anlatıyor aslında. Algıları gelişiyor, bitkileri tanımayı öğreniyorlar. Hayvanları canlı canlı görme ihtimalleri oluyor. İnsanoğlundan başka canlılarında olduğunun farkına varabiliyorlar.

doga-ve-cocuk

Doğanın en etkili silahı ise temiz havasıdır. Temiz hava çocuklarda gelişimde büyük rol oynuyor. Ağaçlara çıkarak, düşerek, çayırda çimde haşır neşir olarak aslında çocuklarımız büyük özlemlerini gideriyor. Doğada olmak çocuklarda sadece bedenen etkili olmuyor. Çocuklarımızda paylaşmanın, anlaşmanın ve birlikte vakit geçirmenin ne demek olduğunu da öğreniyor. Doğa çocuklarımıza dürüst olmayı öğretiyor. Anatomimiz bozulmaya başladı artık. Yan yana binalar, iç içe evler, yürüyüş yapacağımız alanlarımız kalmadı. Daha doğrusu yeşilimiz kalmadı. Toprak insanların üzerindeki kötü elektriği alarak onların rahatlamasını sağlamaktadır. Bırakın çocuklarımız doğaya çıktığı vakit gönüllerince eğlensinler. Çünkü onlara biriken kötü elektrik toprakla birlikte yok olup gidecektir.

cocuklarda-hayvan-sevgisi

 

Şehirleşmenin getirdiği önemli konu elbisenin temiz kalması. Köylere ziyarete gittiğimizde çocuklarımıza dikkat ederiz. Elbisesi batmasın diye. Bırakalım bu yargıyı. Batsın, yırtılsın yok olsun elbise. Ama tabiattan doğadan topraktan vazgeçirmeyelim onları. Sağlıklı yaşamaları adına toprak ve doğa şart. Doğada vakit geçiren çocuk güneşten de demir vitaminini alıyor bakın farkına varmadan. Onları biz büyükler kopartmayalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ