Doğum Sonrası Anne Baba

Doğum Sonrası Anne Baba

DOĞUM SONRASI ANNE VE BABA OLMAK

Eşler anne ve baba olacaklarını öğrendikleri andan itibaren mutluluk, heyecan ve endişeyi bir arada yaşarlar. Önceden sadece karı ve koca olan çiftler şimdi küçük bir bebeğin hem sağlıklı büyümesi ve gelişimi için her şeyi yapacaklar hem de çocuğunun eğitimi ve geleceğini kurma gibi konularda da endişe yaşayabileceklerdir.  Kısacası doğum sonrası anne baba olmak ayrı bir heyecana sevk edecektir.

dogum-ani

Eşlerin Anne Baba Olacağını Öğrendikleri Anda Neler Yaşanır;

Bir kadın anne olacağını öğrendiği andan itibaren anneliği yaşamaya başlayacaktır. Karnındaki bebeği için kendisini daha çok koruyacak ve kendisine daha çok dikkat edecektir. İyi beslenecektir, kötü alışkanlıklarından uzaklaşacaktır. Özellikle bebek, karnında hareket etmeye başladıktan sonra yalnız olmadığını daha çok hissedecektir.

hamilelik

Bir erkek ise babalık duygusunu ancak bebeğini kucağına aldıktan sonra anlayabilecektir. Kucağına aldığı bu yabancı bebek artık onların hayatlarının en önemli ortak noktası olacaktır.

Öncelikle erkeğin, doğum sürecinden yeni çıkmış olan kadına karşı anlayışlı olması gerekir. Bebeğin gelişi ile annenin bebeği emzirme, bakımını yapma, uykusuz kalma gibi durumlarla karşılaşması, anneyi aynı zamanda eş olan kadını yoracaktır. Bu gibi durumlarda eşler arasındaki yardımlaşma ve anlayış çok önemlidir. Doğum sonrası anne baba olmak zor gibi gözükse de bebeğin ihtiyaçlarına anne ve babanın nöbetleşe ve sırayla karşılık vermesi yükün bir tarafta yoğunlaşmasını önleyecektir.

Mutter und Kind

Bebeğin Doğumundan Sonra Kadın Ve Erkek Arasındaki İlişki Çok Önemlidir;

Kadının yaşadığı doğum olayı doğanın bir mucizesi olmakla birlikte, kadın vücudunda da bir takım değişikliklere neden olacaktır. Bu değişikler hormonların değişmesi ile duygusallığın artması ve fizikken uğradığı bir değişimdir.

Bebeğin anne karnında sağlıklı gelişmesi için anne hamilelik döneminde bebeğe vitamin ve besin olsun diye yiyebilir. Doğum sonrasında da bebeğine süt olsun diye yiyecektir. Ancak doğum sonrasında emzirmek çok önemlidir. Çünkü emziren anneler bu sayede çabuk kilo verecektir.

Kadın bir taraftan kendisini aldığı kilolar ve değişen fiziği yüzünden beğenmezken bir taraftan da bebeğine yeterli olmaya çalışacaktır. Değişen fizik yapıları ile kadınlar eşlerinin artık kendisini beğenmediği hissine kapılabilir. Bu nedenle erkeğin, kadına hala özel ve güzel olduğunu hissettirmesi gerekir.

Kadının bebeğine çok odaklanıp eşini ihmal etmesi de erkeklerde unutulmuşluk ve önemsenmeme gibi duygulara kapılmasına neden olur ki bu da sıkça yaşanabilen bir durumdur.

Öncelikle eğer bebek doğduğundan beri anne babanın yatak odasında yatıyorsa bile 5-6 aydan sonra artık bebek kendi odasında kendi yatağında yatırılmaya başlanmalıdır.

anne-baba-bebek
Bu gece de emziren anneler için zor bir durumdur. Çünkü bebeğin gece uyku arasında acıkıp ağlaması ile uykusu bölünen annenin dikkatli bir şekilde çocuğunu kucağına alıp emzirmesi anneyi yorgun ve bitkin düşürebilecektir.

Anne vücudunun sütünün devamlılığı için iyi beslenmenin yanında iyi uyku ve dinlenmek de çok önemlidir. Annenin kokusuna alışan bebek odasında yatmaya da alışacaktır. Bebeğin kendi odasına alışması aynı zamanda eş olan kadın ve erkeğin ilişkilerinin devamı açısından da oldukça önemlidir.

baba- bebek

Doğum sonrası anne baba olmak meşakkatli gibi görünse de, bu küçük sevimli varlık için,  çiftlerin karşılıklı anlayış ve sevgileri sayesinde süreç sağlıkla atlatılacak, küçük bebek de  sevgi ve ilgiyle büyüyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ