Dolmalık Biber Nasıl Kurulur

Dolmalık Biber Nasıl Kurulur

Kış aylarında sofralardan eksik edilmeyen dolmalık birer kurutmayı merak eden ev hanımlarına tüm detaylarıyla tarifimizi paylaşıyorum. Dolmalık Biber Nasıl Kurulur diye merak ediyorsanız, tüm püf noktalarını sizlerle paylaşmaktan keyif duyarım.

dolmalik-biber-nasil-kurulur

 

Yapılışı:

Taze olarak almış olduğunuz dolma biberi, biber oyacağı ile düzgün bir şekilde oyun. İçinin çekirdeklerini tamamen temizleyip, böceklenmemesi için azar azar tuz dökmeniz yeterlidir.  Kalınca bir iğneye kalın bir ip geçirerek, biberlerin taban kısmından ağzı aşağı doğru bakacak şekilde, delerek ipe sıra sıra dizin.

dolmalik-biber-nasil-kurulur

Kurutma İşlemi:
Yarı güneş alan bir ortama ipe dizmiş olduğunuz biberleri asarak güneş ısısının gücüne göre 10 ile 15 gün arasında biberleri kurutmanız mümkündür.  Kuruyan biberleri aldıktan sonra, eğer biberleri nem varsa fırına koyarak kurutabilirsiniz. Ağzı kapalı bir kutuya biberleri koyduktan sonra da yine içerisine bir miktar tuz atarak kapağı kapatarak kutuyu alt üst edin ki tuzlar arasına karışsın. Kışın keyifli bir şekilde tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

dolmalik-biber-nasil-kurulur

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ