Dünya Jeoloji Haritaları

Dünyada yer alan tüm yer altı kaynaklarını, fay hatlarını, sıcak su kaynaklarını gösteren jeoloji haritalarının detaylarını ve görsellerini içeriğimizden bulabilirsiniz.

Jeoloji haritaları günümüzde çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Bizim derslerde işlediğimiz genel   konuların aksine çok detaylı ve renklendirmeli olarak kullanılabilmektedir. Bir ülkede yer alan fay hatlarının detaylı gösterimine ulaşmak isteyenler için jeoloji haritaları kullanılmaktadır. Hangi ülkenin hangi yer altı kaynağına sahip olduğunu ve sıcak su kaynaklarını da bu haritalardan görebilmekteyiz.

Tektonik haritalar ğse yer altındaki hareketlerin, fay hatlarının, deprem risklerinin belirlendiği haritalardır. Birbirinden uzaklaşan kıtaları veya bölgeleri yada tam tersi birbirine yaklaşan alanları tektonik haritalar ile görebiliriz.

REKLAM ALANI

Tektonik ve jeolojik haritalar sayesinde volkanlar hakkında da bilgi sahibi olabiliriz. Pasif veya aktif durumda olan volkanlar, bunların ne zamandır aktif oldukları, kıtasal ve okyanusal kabuklar hakkında da bilgiler verilmektedir. Dünya üzerinde yer alan okyanusların başlangıç ve bitiş sınırları, ana fay hatları, normal fay hatları, transform faylar gibi depremler ilgili detaylı bilgilerin öğrenileceği bu haritalar fiziki haritalar kategorisinde yer almaktadır.

Dünya Jeoloji Haritaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ