Canım Anne

Dünya ve Türkiye İklim Grafikleri

Dünya ve Türkiye İklim Grafikleri

Her bölgenin iklimi farklıdır. İklim grafikleri sayesinde yağış miktarını, sıcaklık değerlerini her bölgeye özel olarak detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

İklim bir bölgenin aldığı yağış miktarını, yıl içerisinde değişen sıcaklıklarını, bitki örtüsünü, ormanlarını kısaca tanımlar. İklim dünyanın her bölgesinde farklı farklı görülür. Bunun sebebi fiziki şartlar, güneş, toprak gibi unsurlardır.

Türkiye’de görülen iklim tipleri karasal, Akdeniz ve Karadeniz iklimleridir. Bu iç farklı iklim çeşidir bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir. Güneydoğu, Doğu Anadolu bölgesi karasal iklim yaşamaktadır. Bu bölgelerde genellikle kuraklık vardır ve yaz ayları oldukça güneşli geçmektedir. Karadeniz bölgesinde adında anlaşılacağı üzere Karadeniz iklimi görülür.

Akdeniz ikliminde maki bitki örtüsü vardır. Akdeniz iklimi Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerde görülmektedir. Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ise ılık yağmurlu geçmektedir.

Dünya çapında görülen iklim tipleri ise Ekvatoral, Savan, Muson, Çöl, Akdeniz, Ilıman Okyanusa,l Ilıman Karasal (Step), Sert Karasal, Tundra, Kutup, Yüksek Dağ’dır.

Dünya ve Türkiye İklim Grafikleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ