Canım Anne

Dünya Yerleşim Haritaları

Dünya Yerleşim Haritaları

Yerleşim haritaları hangi bölgede ne kadar insan yaşadığını gösteren haritalardır. Dünya yerleşim haritalarının detaylarını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Dünya yerleşim haritaları dünya üzerinde hangi bölgelerde, hangi kıtalarda, hangi ülkelerde ne kadar insan yaşadığını ve yerleştiğini gösteren haritalardır. Özellikle kıyı kentleri ve büyük şehirlerde yerleşim oranı dünyanın her yerinde fazladır.

Ülkeler ele alındığında en fazla yerleşim başkent ve büyük şehirlerde meydana gelir. Türkiye’yi ele almak gerekirse İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük olan ve iş imkanı yüksek olan şehirlerde yerleşim oldukça fazladır. Bu şehirler dışarıdan göçü çok fazla almaktadır. Hatta İstanbul bugünkü koşullar ele alındığında nüfusunu taşıyamayacak hale gelmiştir.

Amerika, Hindistan, Çin ve Japonya dünyada nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu ülkelerde yerleşim oldukça fazladır. Çin ve Japonya’nın nüfusu oldukça yüksektir. Bu yüzden devletin çocuk doğurmaya sınır getirdiği bilinen bir gerçektir.

Dünya Yerleşim Haritalarında ayrıca hangi bölgenin yerleşmeye uygun olduğunu, hangi bölgelerin yerleşmeyi sınırlandırdığına görebilmek mümkündür. Bazı bölgeler fiziki yapıları nedeniyle yerleşmeye uygun değildir.

Dünya Yerleşim Haritaları

Dünya Milyon Nüfuslu Şehirler Haritası

Dünya Yerleşmeye Uygun Alanlar Haritası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ