Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

İşte 2021’de dünyada en çok konuşulan 10 dilin listesi:

10. Endonezce (199.0 milyon kişi tarafından konuşuluyor)

 • Dil Ailesi: Austronesian
 • İlgili: Malayca, Cava Dili, Sunda Dili, Madurese, vb.

Endonezya dili, Endonezya’nın resmi dili ve Endonezya ile ASEAN’ın resmi dili olan bir Austronesian dilidir .

Endonezya dili, standartlaştırılmış Malay versiyonu ile birlikte 1928 yılına kadar mevcut değildi ve yalnızca siyasi amaçlar için ayrı bir dil olarak kabul edildi.

199.0 milyondan fazla konuşmacı Endonezce’yi akıcı konuşmaktadır, ancak bunlardan sadece 20 milyonu bunu ilk dili olarak kullanıyor, bu da çoğu Endonezyalı konuşmacının çok dilli olması anlamına geliyor. Endonezya dili, yazmayı ve telaffuz etmeyi de öğrenmeyi kolaylaştıran basit bir dil yapısına sahiptir.

REKLAM ALANI

Endonezya dilinin anadili 43 milyondan fazla kişi var ve Endonezya’nın yazı sistemi Latince (Endonezya alfabesi) ve Endonezya Braille’dir.

Endonezce’de Sanskritçe, Arapça, Hollandaca, İngilizce ve yaygın olarak kullanılan sayısız yerel dilden ödünç alınmış bazı kelimeler vardır.

9. Portekizce (252,2 milyon kişi tarafından konuşuluyor)

 • Dil Ailesi: Hint-Avrupa dilinin bir alt dalı olan Romance
 • İlgili: İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Romence

Portekiz dili, Avrupa’nın İber Yarımadası’nda ortaya çıkan bir Batı Roman dilidir ve çoğunlukla Portekiz, Cape, Verdean Creole ve Papiamento’da konuşulmaktadır.

Portekizce, Brezilya , Angola, Portekiz, Doğu Timor, Makao vb. Gibi 9 ülkenin resmi dilidir . Portekizce konuşanların çoğu Portekizli değildir ve Portekizli konuşanların yalnızca% 5’i Portekiz’de yaşamaktadır.

UNESCO’ya göre Portekizce, İngilizce’nin arkasında dünyada hızla büyüyen Avrupa Dilidir.

İngilizce utanç verici, kobra, fetiş vb. Gibi birkaç Portekizce kelime ödünç aldı ve Portekizce dilinin her fiil zamanının altı farklı sonu var. 2009’dan önce ‘k’, ‘y’ ve ‘w’ harfleri Portekiz Alfabesinin bir parçası değildi, ancak daha sonra Ocak 2009’da Alfabeye eklendi.

Portekizce İspanyolcaya çok benzer, bu nedenle Portekizce konuşan insanlar İspanyolcayı kolayca anlayabilir. Portekiz dilinden yüzlerce kelime Arapçadan türetilmiştir ve Uruguay nüfusunun% 15’i Portekizce konuşmaktadır.

8. Rusça (258.0 milyon kişi tarafından konuşuluyor)

 • Dil Ailesi: Doğu Slav, Hint-Avrupa alt ailesi
 • İlgili: Ukraynaca, Beyaz Rusça

Rus dili,  Hint-Avrupa dillerinin ailesi olan Doğu Slav dilidir ve Rusya , Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan vb. Ülkelerde resmi dildir .

Doğu Avrupa, Baltık ülkeleri, Kafkaslar ve Orta Asya’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Rus Dili, 26 Aralık 1991’de dağılıncaya kadar Sovyetler Birliği’nin fiili dilidir . Çoğunlukla İsrail ve Moğolistan’da konuşulmaktadır. 144 milyondan fazla ana dili İngilizce olan Avrupa Kıtasındaki en büyük ana dildir.

Rus dili, anadili İngilizce olan kişiler tarafından dünyada en çok konuşulan 7. dil olarak kabul edilmektedir . Birleşmiş Milletler’in altıncı resmi dili ve İngilizce’den sonra internette en yaygın ikinci dildir .

Knout, kadet, glasnost, votka gibi Rus dilinden ödünç alınan bazı İngilizce kelimeler. Yabancı astronotlar, acil durumlarda astronotlara Rusça olarak talimat verildiği için Rusça konuşmalıdır.

7. Bengalce (265,2 milyon kişi tarafından konuşuluyor)

 • Dil Ailesi: Hint-Avrupa bir alt ailesi olan Hint-Aryan
 • İle ilgili: Hindi, Punjabi, Marathi, Kashmiri, Nepali

Bengalce bir Hint-Aryan dilidir ve çoğunlukla Güney Asya’da Bengaliler tarafından Hint yarımadasının doğu kesiminde konuşulur. Çoğunlukla Bangladeş ülkesinde ve Hindistan’ın Batı Bengal, Tripura ve Assam eyaletlerinde konuşulmaktadır.

Bangladeş ve Sierra Leone, Bengalce’yi resmi dil olarak kullanan iki ülkedir. Bengalce konuşan insanlar Sierra Leone’de yaşamıyorlar, ancak Bengalce, Sierra Leone’nin Bangladeş barış gücünün o bölgenin barışını yeniden tesis etme statüsünü tanıması için resmi dilidir. 

Uluslararası Ana Dil günü, dilin tanınması için 21 Şubat 1999 tarihinde UNESCO tarafından tanınan Bengalce Diline dayanmaktadır.

Bengalce, 1.300 yıldan daha uzun bir süre önce gelişti ve 1956’da Bengalce’nin Pakistan’ın resmi dili olmasını talep eden Bengalce dil hareketi var. Bengalce dilinin Dilbilgisi cinsiyetten bağımsızdır ki bu oldukça ilginç bir gerçektir.

6. Arapça (274.0 milyon kişi tarafından konuşuluyor)

 • Dil Ailesi: Afro-Asya’nın bir alt ailesi olan Sami
 • İlgili: İbranice, Amharca, Aramice

Arapça, çoğunlukla batılı dilbilimciler tarafından ve tüm dünyada 274.0 milyondan fazla konuşmacı tarafından kullanılan bir terimdir.

Suudi Arabistan, Cezayir, Mısır, Irak , Kuveyt, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen , Sudan, Libya gibi 22’den fazla ülkede resmi dil olarak Arapça var .

Arapça’da ‘ح’ gibi diğer dillerde yokmuş gibi gelen birkaç kelime var. Bugün kullanılan sayı sistemi, Arap tüccarlar tarafından Avrupalılara tanıtıldı ve alkol gibi Arapça kökenli pek çok İngilizce kelime var. , cebir, algoritma, alkali, şeker, kahve, pamuk, gulyabani, tehlike, limon vb.

Modern standart Arapça’nın tüm Arap Birliği ülkelerinin resmi dili olduğu klasik Arapça ve Modern Standart Arapça’nın (MSA) iki Arapça biçimi vardır ve bunların yanı sıra en çok basılmış Arap ligi benzeri kitaplar, MSA’da yazılmış gazeteler. Bilinmeyen bir sayıyı temsil eden cebirsel harf ‘X’ Arapça ‘shay’ kelimesinden kaynaklanmaktadır.

5. Fransızca (276.6 milyon kişi tarafından konuşuluyor)

 • Dil Ailesi: Romantik
 • İlgili: İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Romence

Fransızca aynı zamanda Hint-Avrupa ailesinin bir Roman dilidir ve dünya çapında 76,8 milyondan fazla anadili vardır. Fransız dilinin doğuşu Galya’da ve daha spesifik olarak Kuzey Galya’dadır.

Modern İngilizce kelimelerin yaklaşık % 45’i Fransız kökenlidir ve İngilizce konuşanların öğrenmesi en kolay dillerden biridir .

Belçika, Benin, Burundi, Kanada , Fransa , Nijer, İsviçre , Togo gibi 29’dan fazla ülkede insanlar resmi dil olarak Fransızca konuştu .

Fransızca, İngilizce ile birlikte diplomatik dünyada da etkili bir dil olarak kabul edilir . Birleşmiş Milletler, Kızıl Haç, Avrupa Birliği, Uluslararası Olimpiyat Komitesi vb. Gibi birçok uluslararası kuruluş ve Fransızcayı resmi dillerinden biri olarak kullanan uluslararası mahkemeler tarafından kabul edilmektedir.

“W” harfini kullanan gerçek Fransızca sözcükler yoktur ve Fransızcada en yaygın kullanılan harf “E” dir. Fransız dilinde kafe, burjuva, deja vu gibi yaygın olarak kullanılan bazı İngilizce kelimeler vardır.

4. İspanyolca (537,9 milyon kişi tarafından konuşuluyor)

 • Dil Ailesi: Romantik Hint-Avrupa ailesinin bir alt ailesi
 • İlgili: Fransızca, İtalyanca, Portekizce, Romence

İspanyol Dili, Avrupa’nın İber yarımadasından gelen ve çoğunlukla Amerika ile birlikte İspanya’da konuşulan güzel bir Roman dilidir .

483 milyondan fazla anadili, onu en çok konuşulan ikinci ana dil yapıyor ve 537,9 milyon konuşmacı ile 2021 listesinde dünyanın en çok konuşulan dördüncü dilleri arasında yer alıyor .

Esas olarak Avrupa, Afrika, Orta, Güney ve Kuzey Amerika’da İspanyolca’nın resmi dili olduğu 21 ülke vardır. İspanyolcanın, Kastilya ve Español için İspanyolca kelime olan Castellano’nun iki adı vardır .

İspanyolca ayrıca siesta, tapas, cava ve tortilla gibi İngilizce’den bazı kelimeleri ödünç almıştır, ancak İngilizce ile İspanyolca arasında büyük bir fark vardır.

İspanya her zaman seyahat ve yurtdışı eğitim için popüler olmuştur, bu nedenle İspanyolca öğrenen okullar ve üniversiteler de popülerlik kazanmıştır. İspanyolca konuşanların çoğu Hispanik Amerika’da ve İngilizce ve Çince’den sonra dünyada en çok konuşulan üçüncü diller.

3. Hintçe (637,3 milyon kişi tarafından konuşuluyor)

 • Dil Ailesi: Hint-Avrupa bir alt ailesi olan Hint-Ayran
 • İle ilgili: Bengali, Punjabi, Marathi, Kashmiri, Nepali

Hintçe, Hindistan kökenli bir Hint-Aryan dilidir ve 637,3’ün üzerinde kişi Hintçe dilini konuşmaktadır. Hintçe çoğunlukla Sanskritçe’den etkilenmiştir ve adını Farsça “hind” kelimesinden almıştır.

İngiliz dili Hintçe’den avatar, bandana, bungalov, guru, orman, karma, ganimet, mantra, şampuan, tayfun, Yoga vb. Gibi bazı kelimeleri ödünç almıştır. Hint alfabesinin her harfinin kendine özgü ve bağımsız bir sesi vardır. 

Hintçe geniş bir konuşmacı yelpazesine sahiptir ve Hintçe konuşanların çoğu Hindistan, Nepal , Trinidad, Tobago, Surinam, Guyana, Mauritius, Fiji ve Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ile birlikte diğer bazı ülkelerde bulunur.

19. yüzyılda Urduca ile birlikte standartlaştırılmıştır ve bu iki dilde birçok benzerliği vardır. 1. ve 4. yüzyıllar arasında geliştirilen Brahmi senaryosuna dayanan Devanagari senaryosunu kullanır.

Hintçe’nin alfabetik tablosuna Varnmala veya harflerin çelenk adı verilir ve Hintçe dilinde 11 ünlü ve 33 ünsüz vardır.

2. Mandarin Çincesi (1.120 milyar kişi tarafından konuşulmaktadır)

 • Dil Ailesi: Çin-Tibet
 • İle ilgili: Kantonca, Tibetçe, Birmanca

Mandarin, çoğunlukla Kuzey ve Güneybatı Çin’de konuşulan bir Sinitik (Çince) dil grubudur. 1.120 milyardan fazla kişi , esas olarak kuzey Çin menşeli Mandarin Çincesi konuşmaktadır .

Mandarin Çincesi, 2021 yılında dünyanın en çok konuşulan dillerinde anadili açısından birinci , ikinci sırada yer almaktadır .

Mandarin Çincesi, Çin anakarası, Singapur ve Tayvan’ın resmi dilidir ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in çalışma dillerinden biridir.

Mandarin, bir kelimenin anlamının, onu telaffuz şeklimize bağlı olarak değiştiği anlamına gelen ton dilidir. 50.000 farklı karakterden oluşur ve bu da onu öğrenmesi en karmaşık dillerden biri yapar. Mandarin 1000 yıl önce gelişmeye başladı ve birkaç Çin lehçesinden biridir.

1955 yılına kadar dikey sütunlarda, sağdan sola doğru yazılırdı, ancak şimdi Çin Halk Cumhuriyeti yazı dilini Batılılaştırdı, böylece soldan sağa, yatay olarak yazılır.

1. İngilizce (1.268 milyar kişi tarafından konuşuluyor)

 • Dil Ailesi: Cermen, bir Hint-Avrupa alt ailesi
 • İlgili: Almanca, Hollandaca, Frizce

İngilizce Dili, toplam 1.268 milyardan fazla konuşmacı ile dünyada en çok konuşulan dildir . İlk ortaçağ İngiltere’sinde konuşulan ve çoğunlukla Almanca, Aşağı Saksonya ve Frizce ile ilişkilendirilen bir Batı Germen dilidir.

Güney Asya, Afrika ve Karayipler’in bazı bölgelerinde yaygın olarak konuşulur ve İngilizce konuşanlara “Anglofon” denir. 67’den fazla ülke ve 27 egemen olmayan kuruluş, resmi dil olarak İngilizce’yi konuşmaktadır.

İngiliz dili sadece karada yaygın olarak konuşulmamaktadır, bu da İngilizcenin tüm pilotların İngilizce konuşması ve kendilerini tanıtmaları gerektiğini gösteren gökyüzünün resmi dili olduğu anlamına gelir .

Öyle lider dil uluslararası söylem ve navigasyon, bilim ve hukuk gibi profesyonel bağlamlarda konuşma. İngilizce, dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir, bu nedenle turistler, dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurabilmeleri için zorunlu bir dil olarak İngilizce öğrenmeye çalışırlar.

2021 yılı için Dünyada En Çok Konuşulan 20 Dil (ethnologue) göre

blank
Dünyada En Çok Konuşulan Diller Victoria Fernandez çizim için teşekkür ederiz.
 • 1 ingilizce 1348 M
 • 2 Mandarin Çincesi 1120 M
 • 3 Hintçe 600 milyon
 • 4 İspanyol 543 milyon
 • 5 Standart Arapça 274 milyon
 • 6 Bengalce 268 milyon
 • 7 Fransızca 267 milyon
 • 8 Rusça 258 milyon
 • 9 Portekizce 258 milyon
 • 10 Urduca 230 milyon
 • 11 Endonezya dili 199 milyon
 • 12 Standart Almanca 135 milyon
 • 13 Japonca 126 milyon
 • 14 Marathi 99 milyon
 • 15 Telugu 96 milyon
 • 16 Türk 88 milyon
 • 17 Tamil 85 milyon
 • 18 Yue Çince 85 milyon
 • 19 Wu Çince 82 milyon
 • 20 Koreli 82 milyon

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ