Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir? Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Beyaz, kara ve kırmızı türleri ile dut, Türkiye’de çok geleneksel olarak pekmez üretiminde kullanılır. Kuru gıda olarak da tüketilebilen dut meyvesi, dünya çapında tropikal, sutropikal ve ılıman iklim koşullarında yaşayabilir. Anadolu’da dut kültürü 400 yıldan daha öncesine dayanmaktadır ve Türkiye’de genellikle İç Anadolu ile Doğu Anadolu bölgesinde yetişir. Ciddi bir mineral kaynağıdır. Kalsiyum ve fosfor bakımından çok zengindir.

Dut meyvesi dünyanın her yerinde çok farklı şekillerde kullanılır. Taze meyve olarak, kurutularak ya da sıkılıp farklı şekillerde de tüketilebilir. Meyvesi kadar dut meyvesinin yaprağı da şifalar ile doludur. Genellikle kurutulur ve çay olarak kullanılır. Alternatif tıpta geçmişten bu yana sağlıklı bir yaşam için kullanılan dut yapraklarının insan sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır. İşte dut yaprağının faydaları.

blank

Dut yaprakları insanları hastalıklardan korur. Çünkü çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Uzmanlar dut yapraklarının Mayıs ayı ile Ağustos ayı arasında toplanması gerektiğini bildirmektedir. Bu zaman aralığında toplayıp kuruttuğunuz dut yapraklarını yıl boyunca demleyip içebilirsiniz.

Dut yaprağı çayı faydaları

 • Dut yaprağı çayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylelikle gribal enfeksiyonlara karşı vücuda ekstra direnç verir. Enfeksiyonların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 • Ateş düşürme etkisi vardır.
 • Şekeri dengeler. Bu yüzden şeker hastalarının düzenli olarak dut yaprağı çayı tüketmesi önerilir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Ödem attırıcı bir çaydır.
 • Alıç çiçekleri ile birlikte kaynatıldığında kalp sağlığını koruduğu bilinmektedir.
 • Karaciğeri temizler.
 • Sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarına karşı iyileştirici özelliği vardır. Cilt hastalıklarını tedavi eder.
 • Serbest radikalleri hızlıca vücuttan atarak kanserin yayılmasını önler.
blank

Dut yaprağı çayı nasıl demlenir?

Son derece pratik olan dut yaprağı çayını demlerken aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • İlk olarak 1 litre su kaynatın.
 • 3 – 4 tane kurutulmuş dut yaprağını kaynar suyun içine atın.
 • 2 saat ağzı kapalı bir şekilde bekletin.
 • Dut yaprağı çayınızı aç karna sabah ya da akşam tüketebilirsiniz.

Dut yaprağı çayı zararları

Bir çok faydası bulunan dut yaprağı çayını tüketmeden önce zararlarını da araştırmamız gerekmektedir. Her besinin fazlası zarardır. Dut yaprağının tüketiminde de sağlığımız için bazı zararlar vardır. Dut içerisinde yüksek miktarda polen bulundurur. Bu da polene alerjisi olan kişilerde rahatsızlığa sebep olur. Dut yaprağında bulunan fazla potasyum da vücuda girmesi durumunda böbrek hastalıklarına yol açar ya da böbrek hastalığı olan kişilerde sıkıntı yaratır.

blank

Dut yaprağı çayı zayıflatır mı?

Dut yaprağı çayı metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasını sağlar. Yani cilde sağladığı faydalar ve daha bir çoğu gibi zayıflamak isteyenlerin de tercih edebileceği bir çaydır. Fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız öğünlerinizden önce bir bardak dut yaprağı çayı içmenizi tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ