Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci yerleşim yerlerinden uzak, mera gibi kırsal yerlerde yetişen faydalı bir bitkidir. Kadifeye benzeyen yaprakları, ince ve tüylüdür.

Cilt, saç sağlığında alternatif tıp olarak kullanılan bu bitki. İlaç sektöründe de birçok ilacın etken maddesi olmuştur. Sindirim sistemi, mide rahatsızlıkları, gastrit, reflü, ülser ve kabızlık gibi çeşitli hastalıklara faydası olduğu bilinmektedir.

ebegumecinin-faydalari-nelerdir

Özellikle kış ayların da yaşadığımız grip, nezle soğuk algınlığı, astım ve bronşit gibi hastalıklarında tedavisinde işe yaradığı bilinmektedir. Aynı zamanda ateş düşürücü ve ağrı kesici bir etkisi vardır. Öksürüğe iyi geldiği söylenilen bitki, göğsü yumuşatarak, balgam sökmeye ve solunum yollarının açılmasına, rahat nefes alıp vermeye yardımcı olmaktadır.

Kalp hastalarında yüksek olan tansiyonu düzenlemeye yardımcı olan ebegümeci ayrıca kolesterol konusunda da oldukça başarılı sonuçlar vermiştir.

ebegumecinin-faydalari-nelerdir

Ebegümeci üzerinde yapılan başka bir araştırmaya göre, diyabet hastalığına iyi geldiği görülmüştür. Her türlü kanser ve karaciğer hastalıklarından koruyan bu bitki, vücuttaki antioksidanları atmaya, iltihabı sökmeye yardımcıdır. Kas ve eklem ağrılarına da iyi gelmektedir.

Kilo vermek isteyen, c vitamini düşük olan ve c vitamini takviyesine ihtiyacı olan ayrıca kronik yorgunluk hastalığı olan kişilerin başlıca tercih ettiği bir bitkidir.

Günde en fazla üç bardak içilmesi önerilen bu bitkiyi içerek tüm bu şikâyetlerinize şifa bulabilir, aynı zamanda cilt ve saç bakımlarınıza da destek olmasını sağlayabilirsiniz.

ebegumecinin-faydalari-nelerdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ