Ekim Ayı Meyve ve Sebzeleri

Ekim Ayı Meyve ve Sebzeleri

Kış aylarının başlangıcı olan bu ay ile birlikte tezgahlarda yerini alan Ekim ayı meyve ve sebzelerini sizler için derledik.

Meyve ve sebzeler her zaman kendi ayında yenildiğinde daha lezzetlidir. Her mevsimin ve ayın yetişen meyve – sebzeleri farklılık göstermektedir. Artık hormonlar ve ilaçlar yüzünden meyve-sebzelerin tadı tam olarak alınamamaktadır. Daha fazla para kazanmaya çalışan üretici meyve-sebzelerin daha erken ve istedikleri büyüklükte yetişmesi için hormon ilaçları kullanmaktadır. Durum böyle olunca her mevsim her meyve-sebzeyi bulmakta artık zor değil.

İnsanlarda gıda bilinci arttıkça bu defa doğal ve organik yiyeceklere rağbet arttı. Bir meyve veya sebzenin en doğal tadını almak için mevsiminde yenilmesi şarttı. Aşağıda yer alan Ekim ayı meyve ve sebzelerini tüketerek lezzetlerini daha iyi alabilirsiniz.

Ekim Ayı Meyve ve Sebzeleri

Meyveler

  • Mandalina: Tam bir C vitamini deposu olan ve ekonomik açıdan cep yakmayan meyvelerden biri olan mandalina ekim ayı ile birlikte tezgahlardaki yerini aldı. Kış aylarında hastalık geçirmemek için mutlaka bu ay bol bol mandalina tüketmeye özen gösterin.
  • Rengi ve tadı ile oldukça sevilen nar ekim ayının en fazla tüketilen meyvesi olacaktır. Çoğu kişi ekim ayının gelmesi ile nar yemeye başladı. Narın sağlık açısından ve bağışıklık sistemi açısından güçlendirici etkisi vardır.
  • Diğer meyveler: mürdüm eriği, elma, armut, muz, incir, üzüm, hünnap, kızılcıktır.

Sebzeler

Ekim ayı sebzeleri: Yer elması, pırasa, lahana, kıvırcık salata, kırmızı turp, karnabahar, havuç, mantar, patlıcandır.

Yeşillikler

Ekim ayı yeşillikleri ise marul, roka, soğan, nane, tere, maydanoz, dereotu, fesleğendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ