El İşi Örtüler Tarih mi Oldu ?

Çağımızda her şey değiştiği gibi insanların ihtiyaçları doğrultusunda hareket eden çeşitli sektörler de gün geçtikçe çoğalmaktadır. Ancak annelerimizin anneannelerimizden öğrenerek yaptıkları el işi örtüler, el işi kazaklar gibi şeylerin değeri hala bilinmektedir. Kimileri el işi olan her şey tarihe karıştı derken kimileri de el emeği göz nuru ile yapılmış örtülerin kıymetini bilerek hala kullanmaktadır.

canım anne-2

Eskiden genç kızların çeyizleri hemen hemen tamamen elde yapılmış örtülerden, dantellerden, yatak örtülerinden, havlu kenarlarından oluşurken şimdilerde genç kızlar evlendikten sonra kullanacakları tüm eşyalarını hazır alıyorlar. Annelerinin yaptığı ya da yaptırdığı el işi modelleri çok fazla tercih etmiyorlar. Bunun bir başka sebebi de artık modern evlerde çok fazla eşya olmaması ve mobilyaların üzerinde örtü kullanılmaması. Bir diğer sebep ise mobilya ve tekstil sektörünün çok cezbedici ürünlerinin bulunması.

Hal böyle olunca el işi örtüler yerini çoğu zaman pullu boncuklu hazır tekstil ürünlerine bırakıyor. Ama özellikle hala geleneksel değerlerine sahip çıkıp uygulayan Anadolu kentlerimizde kızların çeyizleri el işi danteller, el işi örtüler, iğne oyası tülbentler, kanaviçe ile işlenmiş yatak takımları ile donanmış bir halde.

Dantel bilen, iğne oyasından anlayan, kanaviçe işleyebilen hamarat kadınların arasında bir de model alışverişi vardır ki; buna “örnek çıkartma” denir. Adeta birbirleriyle yarış halinde tüm maharetlerini ortaya koyarak bu işleri yaparlar. Kimisi kızlarının çeyizi için, kimisi de bir başkasının kızının çeyizi için para karşılığında örerler bu dantelleri, iğne oyalı tülbentleri. Amaç her ne olursa olsun hiç yabana atılmaması gereken bir beceridir tüm bu bahsi geçen işleri yapabilmek. İşte bu yüzden de el işi örtü modelleri asla tarih olmaz modası hiçbir zaman geçmez. Her ne kadar her şeyin hazırı çıksa, para verilerek bunların hazırına sahip olunsa da onların yeri ayrıdır.

canım anne-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ