Evlenmek için 10 Önemli Neden ? Evlenmek Neden Önemlidir ?

Evlenmek için 10 Önemli Neden ? Evlenmek Neden Önemlidir ?

Evlenmek için 10 Önemli Neden ? Evlenmek Neden Önemlidir ? 

 

Anneniz veya arkadaşlarınız evlilik konusunu açtığında kalbiniz küt küt atmaya başlıyor, belirsiz korkular ve haller oluyor, elleriniz titriyor ve bir an önce birlikte olduğunuz kişiden kaçmanın planlarını yapmaya başlıyorsanız… Evlenmenin o kadarda korkulacak bir şey olmadığını ve evlenmenin 10 önemli nedeni sizler ile paylaşmak istedik…

1- Neslin devamı için evlilik şartı. Bunun için evlilikten maksad biri de çocuk sahibi olmaktır. Ana babanın çocukları sebebi ile hem nesli devam eder hem de dünyada ve ahırette birçok nimetlere kavuşur.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: “Çocuğa Cennete gir, denir. Öfke ile “Ana-babamı almadan girmem” der. Sonra ana-babası ile Cennete girer.” (Nesâî)

2- Evlenmeyen kimse, gözünü haramlardan koruyamaz.

Evlilik, şeytanın kötülük yapmasından uzaklaştırabilir ve dinini korumaya yardım edebilir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Evlenen, dininin yarısını korumuştur. Artık diğer yarısını korumak için de Allaha karşı gelmekten sakının!” (Taberânî)

3- Kadınların huysuzluklarına ve onların ihtiyaçlarını temin için sabretmek, üstün ibâdetlerdendir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: “Günahlardan bir günah vardır ki, ailesinden çektiği sıkıntıdan başka birşey ona kefaret olmaz.” (Taberânî)

4- Evlilik bedenin fizyolojik bir ihtiyacıdır. Evlenmeyen kimseler genel olarak psikolojik yönden rahatsızlanır; ruhi yönden dengesi bozulur. Huzuru olmaz. Bu da ibadetlerine, işine yansır. İnsanın bedenen ve ruhen rahat olmasında evlenmenin büyük rolü vardır.

5- İçki, kumar, zina gibi kötü alışkanlıklar, evlilerde daha az görülür. Tüm zamanını işine ve evine harcar. Zararlı unsurlardan kendini korur.

6-  Ev yönetimini üstlenen erkek, kendisinde güven ve sorumluluk duygusunu  geliştirir. Hanımlar ise, yaratılışlarından gelen sığınma ve güven duyma özlemlerinin giderilmesiyle rahata kavuşurlar.

7- Anne ve Baba olmak dünyanın en güzel duygularındandır. Bu dünyada bırakabileceğimiz en büyük eserlerden birisi de hayırlı evlattır. Evlilikle birlikte, ebeveyn olmak gibi dünyanın en büyük zevklerinden birisi tadılır. Bununla ilgili olarak bir baba bana şöyle demişti: ’Evladıma kurşun sıkıldığını görsem, hiç tereddütsüz kendimi namlunun önüne atardım !’ İşte ebeveyn olmak böyle bir güzellik ve sevgi yoğunluğudur.

8-  Yalnızlık dağlarının karları, evlilik güneşiyle eriyip kaybolur. İnsan yaratılışı gereği yalnız kalmaya müsait değildir. İntihar, bunalım, ruhî hastalıklar, evlilere nazaran bekarlarda daha çok görülür. Cennet nimetleri içerisinde yaşayan Adem atamızın yalnızlık hissi giderilsin diye, kendisine yaren olarak Havva annemizin verilmesindeki hikmet göz ardı edilmemelidir.

9- Evlilik, insan hayatını belli bir düzen ve disiplin içerisine sokar. Bekârlık halindeki pek çok özgürlük, evlilikle birlikte kısıtlanmaktadır. Aslında bu durum, adeta esaret içerisindeki gerçek bir özgürlüktür.

10- Hayatınızı eşiniz ile paylaşmak.

Şu an genç olduğunuz için belki de yaşlandığınızda ne olacağını çok umursamıyor olabilirsiniz. Oysa yaşlandıkça sizin için özel olan biriyle vakit geçirmek kadar güzel bir şey olmayacak. Size bakacağını, sizi anlayacağını ve sizi herkesten çok daha iyi tanıyacağını bildiğiniz biriyle olmak bir ayrıcalık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ