El Yapımı Abajur Modelleri

Bu yazımızda, örgü abajurlar konusundan bahsetmek istiyorum. Örgü abajur, tığ işi ile örülerek yapılan bir sanattır. Evde eskimiş abajurunuz var ise onu çöpe atmak yerine bir tığ yardımı ile harika tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Kulağa çok hoş gelir. Abajur, tığ ile değişik örneklerle yapılabilir. Evin her köşesinde kullanımı uygundur, fakat daha çok yatak odasın da ve çocuk odasında kullanılır. Makrome ipi ile yapılır çünkü biraz sert olması gerekir.

Örgü ile abajur yapıldığı gibi, makrome ipi ve tığ ile avize de yapmak çok basit bir örnektir. Dantel ve örgü işleri ile günümüzde daha birçok şey yapılmaktadır. Dantelin kullanım alanları gün geçtikçe genişlemektedir. Özellikle şu sıra dantel ev dekorasyonu olarak kendini ön plana çıkarmıştır. Abajur ise yeni eğilimlerdendir. İster tek renk istersen birden çok renk tonlarını bir arada kullanabilirsiniz, bu sizin zevkinizle alakalı bir şeydir.

Aslında el örgüsü abajur yapımı görüldüğü kadar zor bir iş değildir. Zevk alarak yaptığımız abajurlarımız, bayanların el emeği göz nurudur. Hem keyif için eğlenerek abajur örerken, hem de satarak para kazanmak hanımlara oldukça keyif vermektedir. Maliyeti de çok pahalı değildir.

Örgü abajur modelleri isteğe bağlı şekilde yapılmaktadır. İster balık modeli, ister çiçekli motifler şeklinde, ister sade renkler bu tamamen kişinin zevkine ve tasarımına kalmıştır. İstediğin her modelde örgü ile birlikte istediğiniz abajuru elde edebilirsiniz.

Örgünün hayatımızda girmediği alan kalmadı. Artık evimizde eski bir eşyamız olsa bile atmak yerine onu dantel ve örgüler ile şık bir tasarım haline getirebiliriz. Evde eskimiş motifli dantellerimizi, süs eşyalarımızın üzerindeki keçe veya güzel abajur üzerinde şık duracak süsleri kesip abajurumuza yapıştırabiliriz. Aynı zamanda geri dönüşüm de sağlamış oluyoruz. Sizler de yeni tasarımlara merhaba deyin, eski eşyalarınızı değerlendirin.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ