El Yapımı Damacana Örtüsü

Hanımlar, bugün el yapımı damacana örtüsü hakkında bilgiler edineceksiniz. Mutfakta öylece yerde duran damacana bidonu mavi plastik görüntüsü ve reklam stickerları ile özenle hazırladığınız mutfağınızın tüm görüntüsünü bozuyorsa hemen damacanına bir örtü örtmelisiniz. Evde damacana örtüsü yapabilir ve her değişen damacana bidonuna giydirerek mutfaktaki görsel bütünlüğünüzü tamamlayabilirsiniz. Evde damacana örtüsü yapımı oldukça basittir. Tabiki biraz uğraş gerektiriyor ancak hamarat hanımlarımız için hem bir meşgale, hem de ev bütçesine katkı sağlayacağı için keyifli olacaktır. Hatta konu komşu sizden görüp hemen kendisi için de bir tane yapmanızı isteyebilir. Tabii evde damacana örtüsü nasıl yapılır? diye düşünüyor olabilirsiniz. İki çeşidi vardır. Biri örme, diğeri dikme yöntemi ile yapılır. Örme yöntemi biraz daha meşakkatli olup, daha zarif ve bir o kadar gözalıcı olduğunu belirtmeden edemiyoruz.

canım anne-73

Genellikle kalın tığ veya şiş kullanılarak yün iplikle zincir çekerek ya da ilmek atarak yapılan ve çeşitli örnekler konularak yapılan bir yöntemdir. Bunun için öncelikle damacananın çapını bilmemiz gerekiyor.Bir mezura yardımı ile dış çevresini ölçelim. Sonrasında damacananın yerden düz çıkan yüzeyinin yüksekliğini ölçelim ve son olarak ağız kısmının yüksekliği ve genişliğini ölçerek işe başlayabiliriz. Zaten örme işlemi devam ettikçe sık sık damacana üzerine uygulayarak kontrol edeceğimizden yükseklik ilk etapta önemli değil. Örmeye başlayarak boğaz kısmına gelindiğinde ilmek eksilterek daraltılır ve en sonunda iki ucu dikilerek giydirilir.

canım anne-75

Diğer yöntem ise dikerek bir örtü yapabilirsiniz. Bu yöntem hem daha hızlı olacak hem de daha az emek sarf ederek yapılabilecektir. Evde arta kalan kumaşlardan ölçüler alınarak dikilebilir. Dikme yöntemi ile ilginç damacana örtüleri elde etmek daha kolay olacağını düşünüyoruz. Ağzı fırfırlı, elbise giymiş bir çocuk görünümlü etek bluz şeklinde, slopet şeklinde, perde görünümünde.. ve daha birçok modeli hayal edip uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ