El Yapımı Değişik Oyuncaklar

En değerli varlığımız çocuklar için oyuncak yapmaya ne dersiniz. Üstelik zahmetsiz ve kolay yapımı ile gözlerinize inanamayabilirsiniz. Her bütçe ve şartlara uygun bu kolay ve basit çocuk için oyuncak yapımına ekstra masrafta yapmanız gerekmeyebilir. Evinizdeki ya da yakın çevrenizde bulunan ev gereçlerinden destek alarak meydana getirebilirsiniz. Şimdi gelelim inanamayacağınız ana malzeme türüne; eski çoraplar size ne ifade ediyor? Bir çoğumuz onları kullanılmaz hale gelince atmaktan yana. Ya da tekini çamaşır makinesine kaptırdığımız tek çorap koleksiyonlarımız meşhurdur.  Her evde inanın buna benzer hikayeler oldukça çoktur. Yaz, kış demeden ayaklarımıza uygun renkli, sade kullanımları ile birçok çeşidine sahip olabiliyoruz. Bütçemize uygun olanları temin etmek eskisine oranla çok daha kolay.  Gelin şimdi nasıl eski çoraplardan oyuncak yapımı oluşturmak mümkün bir bakalım;

Çocuklar inanın bu sevimli bebek oyuncaklara bayılacaklar. İstediğiniz renkte tasarıma katkısı olacak ekstra malzemeler ile çeşidini siz belirleyebilirsiniz. Kendinizi bu noktada sınırlamamanızı öneririm:

Yatay olarak çorabınızı düz bir zemine serin. Kopuk kısmını düzgün bir şekilde kesin ve bir kanara ayırın. İçini kabukla doldurduğunuz büyük parçayı itinalı bir şekilde dikin ve kenarlarını kapatmış olun. Tavşanımızın üst kısmı şimdiden hazır başka bir bez parçasından burun ve ağız ve göz kısmını dikebilirsiniz. Gözlere düğme dikmeyi unutmayın ve bu parçaları birleştirin. Diğer çorabınızı yine kopuk kısmından itinalı bir şekilde kesin ve ayırın. Büyük parça bu sefer tavşanın alt gözdesini ve ayaklarını oluşturacaktır. Büyük parça için ayak kısmına kesik atın ve ayakları oluşturun kenarlarını dikin ve pamukla doldurun arka bacaklar için daha önce kestiğiniz topuk kısmını arka bacaklar için yapabilirsiniz. Kulaklarını ise diğer çorabın topuk kısmı ile birer parça şekilden doldurduğunuz pamuklar ile yapabilirsiniz. Tüm parçaları dikiş ya da farklı bir yöntemle birleştirin. Çocuk için oyuncak yapımına bir örnek tasarlamış olduk.

Örneklerinizi istediğiniz modeller için geliştirmeniz mümkün. Sadece bir tane sizinle paylaşmak istedik. Resimlerde gösterilen eski çoraplardan oyuncak yapımı size kendi yaratıcılığınızı ortaya çıkartmak için örnek oluşturacaktır. Çocuklarınıza güvenilir, sağlık güvencesi yüzde yüz oyuncaklar ile tanıştırmak için daha ne bekliyorsunuz!

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ