Erişte makarnası yapımı

Erişte makarnası yapımı

Erişte makarnası son derce lezzetli ve pratik bir yemek çeşididir. İçeriğindeki vitaminler sayesinde küçük çocuklara da gönül rahatlığı ile verilir. Özellikle el yapımı erişte makarnası ise son derece sıhhatlidir.

Erişte makarnası için çok fazla malzemeye gerek yoktur. Aniden çat kapı misafir kapıda belirdiğinde, hızlı yemek yapıp, vakitle yarışmamız gerekir. Aheste aheste yemek yapmaya kalkışırsak, misafirler de ev halkı da aç kalır. Erişte makarnası yapımını sizlere anlatacağım. Böylelikle misafirler ve siz kısa zamanda ortaya dökülen şaheserler sayesinde aç kalmayacaksınız. Hatta evdekiler şaşıracak ve mutfakta biri mi var diye soracak.

 

4 kişilik Erişte makarnası tarifi :

Malzemeler:

3 – 4 bardak Erişte makarna

Yarım tencere ortalama 5 bardak temiz su

Bir miktar tereyağı

Bir ölçek tuz

Üst sos için: bir kase yoğurt

Pul biber

Ve bir miktar daha tereyağı

5 bardak su tencerede yada ısıtıcıda kaynatılır. Kaynatılan suyun içine bir ölçek tuz eklenir. Ve bir miktar tereyağı içine koyulur. Makarnaların birbirine yapışmaması için. Ardından 3-4 bardak erişte makarna tencereye ilave edilir. Kaynadıktan 15-20 dakika sonra makarnanın yumuşaklığına bakılır. Tercihe göre çok pişmiş yada az pişmiş olarak tencereden süzülür. Kevgir yada süzgeç yardımı ile. Yine aynı tencereye bir miktar tereyağı koyulur. İyice kızdırılır. Süzülen Erişte makarnası tencereye ilave edilir. Birkaç karıştırmadan sonra tencerenin altı kapatılır.

Erişte makarnası yapımı nda yine isteğe göre üstüne yoğurt dökülür. Sarımsak seviyorsanız, ki sağlık için çok önemlidir. Antioksidan ve antibiyotik özelliğinden dolayı mutlaka yenmelidir. Yoğurda sarımsak eklenir. Ve Erişte makarnasının üzerine dökülür. Ve yine isteğe bağlı, acıyı seven bey ve hanımlar için , minik bir tavanın içine bir miktar tereyağı koyulur bir tutam pul biber atılır. Kısa bir süre ısıtılır. Ve Erişte makarnasının üzerine dökülür. Sitemiz adına eliniz sağlık dilerken afiyetle yiyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ