Erkekler Kaç Yaşına Kadar Uzar? Erkeklerde Boy Uzaması

Kız çocuğu ya da erkek çocuğu olduğu fark etmeksizin tüm ebeveynler çocuklarının kaç yaşına kadar uzayacağını merak ederler. Sitemizdeki yazılardan biri olan Kızlar Kaç Yaşına Kadar Uzar? Kızlarda Boy Uzaması konulu yazımızda kızlarda boy uzaması konusunu ele almıştık. Bugünkü konumuzu ise erkeklerde boy uzaması olarak belirledik. Erkekler kaç yaşına kadar uzar sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yazının devamındaki bilgiler konunun uzmanlarının fikirlerinden yararlanılarak derlenmiştir.

Erkeklerde Boy Uzaması

Çocuklar Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Yeni doğan bebeklerin boyu 2 yaşına kadar uzamaya devam eder. Daha sonra ergenlik dönemine kadar çocuklarda boy uzaması daha yavaş olur. Ergenlik döneminde boy uzaması oldukça hızlı ilerler. Erkeklerde boy uzaması ve kızlarda boy uzaması genel hatlarıyla aynı gibi görünse de aslında bazı nedenlere bağlı olarak farklılıklar da gösterir. Yeni doğmuş bir bebeğin boyu yaklaşık olarak 50 cm kadardır. 1 yaş civarında bebeler 75 cm civarında boya sahiptir. Yani bebeklerin boyu 1 yaşına kadar 25 cm kadar uzama kaydeder. 2 yaşına geldiklerinde 12 cm daha uzamış oldukları gözlemlenir. Bu yaştan sonra çocuklarda boy uzaması ergenlik dönemine girene kadar 6 cm civarında olur. Kızların boyu ergenlikte yani ilk kez regl olmalarından sonra 20 ile 25 cm arasında gerçekleşirken; erkekler kaç yaşına kadar uzar sorusu ergenlik döneminde 25 ile 30 arasında uzadıkları şeklinde cevaplanır.

Erkekler Kaç Yaşına Kadar Uzar

Erkeklerde Boy Uzaması Ne Kadar Devam Eder?

Erkeklerde boy uzaması kızlara göre daha yavaş seyreder. Kızlar ergenlik döneminde hızla boy atarlar. Erkeklerde bu durum daha yavaştır. Çocuklarda boy uzaması kızlarda kadınlık hormon östrojene, erkeklerde de erkeklik hormonu testosterona göre artar. Ancak her ne kadar yavaş ilerlese de erkekler kaç yaşına kadar uzar diyorsanız bu soru kızlardan daha uzun süre boylarının uzama kaydettiğiyle cevaplanır. Kızlar ilk regl dönemlerinde sonra 2 ile 3 yıl kadar daha uzarlar. Ancak bu süre erkeklerde daha uzundur. Erkek çocuklarda boy uzaması 18 – 19 yaşına kadar devam edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ