Erken Doğan Bebeklere Nasıl Bakılmalı?

Erken Doğan Bebeklere Nasıl Bakılmalı?

Erken Doğan Bebeklere Nasıl Bakılmalı?

Normal gelişim aşamalarının hepsini tamamlamadan ve doğması gerekenden önce dünyaya gelen bebeklere tıp dilinde “prematüre” adı verilmektedir. Prematüre doğan bebekler normal bebeklere göre her konuda daha hassas olurlar. Bundan dolayı da özel bir bakım ve ilgi isterler.

erken-dogan-bebeklere-nasil-bakilmali

Prematüre bebeklere eğer doğru be yeterli şekilde bakılmaz ise daha sonraki süreçlerde çeşitli hastalıklara neden olacak birtakım sorunlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunun için erken doğan bebek bakımı için öneriler bulunmaktadır. Bu önerilerden bazıları ise aşağıdaki gibidir. Bu noktalara, önerilere dikkat ederek bebeğinizi sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde büyütebilirsiniz.

erken-dogan-bebeklere-nasil-bakilmali

  • Prematüre olarak, günsüz doğan bebekler normal bebeklere oranla daha hassas olmaktadır. Bunun içinde enfeksiyona, hastalıklara karşı daha dikkatli olunmalıdır. Bakımı konusunda en ufak hatalar bile ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden hijyene önem verilmelidir. Hastane ortamında hijyene önem verildiği gibi aynı özen dışarıda da devam ettirilmelidir. Aile fertlerinden herhangi biri hasta olduğunda bebek ile yakın temastan kaçınmalıdır.
  • Erken doğan bebekleri hayata bağlayan en önemli nokta anne sütüdür. Bunun için bebeğinizi sık sık emzirmeli hem bedensel, hem zihinsel gelişimini destekleyerek güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlamalısınız.
  • Tüm bebekler için doktor kontrolleri önemli olsa da erken doğan prematüre bebekler için daha da önemlidir. Prematüre bebekler için normal kontrollerin dışında göz, kulak, nöroloji gibi alanlarda da düzenli kontroller sağlanmalıdır.

erken-dogan-bebeklere-nasil-bakilmali

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ