Ev Kazalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Ev Kazalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

AMAN DİKKAT!

Gerek dikkatsizlik, gerekse dalgınlıktan dolayı evde küçük büyük birçok kazayla karşı karşıya kalabiliriz. Ama evde minik bir çocuğumuz varsa daha dikkatli olmalı hatta ev kazalarına karşı alınacak önlemler hakkında bilgi sahibi olmamıza gerek vardır.

Öncelikle evde bir bebek varsa ufak tefek bebeğin ağzına atabileceği her türlü objeyi ortadan kaldırmalıyız.5 aylıktan sonra bebekler kolayca hareket etmeye başladıklarından dolayı bebeklerinizi yüksek, koruması olmayan yerlerde yatırmayınız. Çünkü hareketliliklerinden dolayı düşme olasılıkları çok fazla olacaktır. Çocukları mümkün olduğunca yalnız bırakmamaya çalışınız.

 

Yerlerde kayan halı, örtü vs. kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Mutfak banyo vb. yerlerde zeminleri ıslak bırakmamaya özen göstermeliyiz. Özellikle yeni yürüme çabaları içinde olan bir çocuk için sivri uçlu her eşya kötü sonuçlara neden olabilecektedir. Bu tarz her şeyin ortadan kaldırılması veya sivri sert uçları için düzenlemeler yapılmasını tavsiye ediyorum.

Kolay açılabilen çekmeceler düşmelere neden olabileceği için her türlü çekmecelerin kilit altına alınması ve bu şekilde açılıp kapanmasını öneriyorum. Tabi bu kilidin de açma –kapama şeklini çocuğunuzun görmemesine dikkat ederseniz çünkü çok çabuk öğreniyorlar.

Toddler playing with electric iron at home

 

 Ev kazalarına karşı alınacak önlemlerin belki de en önemlisi yeni emekleyen bebeklerin balkon, merdiven başında, duvar üstünde vb. yerlerde asla ama asla yalnız bırakmamalıyız.

Çocukların ulaşabileceği yerlerde çakmak, kibrit, makas bulundurmamalıyız.

ev-kazası-çocuk

Çocuklarımıza uyun ayakkabılar giydirmeliyiz, bu çok önemlidir büyük ve küçük ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Çocukları balkonda yalnız bırakmamaya özen göstermeliyiz ve eğer balkonda demirlikler bulunuyorsa bunların çocukların geçemeyeceği şekilde yapılması gerekmektedir. İlgilerini çekebilecek her türlü obje, eşya vb. ortada bırakmamaya özen göstermeliyiz.

ev-kazaları-foto

Her anne, her baba gereken özeni göstermeli, ev kazalarına karşı alınacak önlemlere dikkat etmeli ve gereken önlemleri almalıdırlar. Çünkü onlar daha çok küçük ve doğruyu yanlışı zamanla yaşayarak öğrenecekler ama fırsatımız varken, can ve bedenlerini kazalardan koruyabiliyorken elimizden gelenin en iyisini yapmak bizim en büyük sorumluluğumuz olmalıdır.

ev-kazasi-geciren-cocuga-uygulanacak-ilk-yardim-kurallari

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ