Ev Yapımı Kolonya Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Kolonya Nasıl Yapılır?

Kolonya etil alkolün yanı sıra saf su ve çeşitli esasların kullanıldığı bir bileşendir. İlk kolonya ise İtalyan bir mucit tarafından üretilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Kolonya içinde bulunan etil alkol miktarına göre çeşitli isimler almaktadır. 100 ml bir kolonya için 80 ml etil alkol kullanılmış ise 80 derece kolonya olarak adlandırılmaktadır.

Ev Yapımı Kolonya Nasıl Yapılır?

Kolonyaların birçok çeşidi bulunur. Limon kolonyası, tütün kolonyası, zeytinyağı özü kolonyası gibi çeşitli esasların kullanıldığı türleri mevcuttur.

Evde kolonya yapımı aslında sanıldığı kadar zor değildir. Sizlerde evinizde rahatlıkla ev yapımı kolonya yapabilirsiniz.

Kolonya yapımı için malzemeler:

  • 800ml etil alkol
  • 15 ml limon esansı
  • 185 ml saf su

Ev Yapımı Kolonya Nasıl Yapılır?

Kolonya yapımı: Öncelikle etil alkol ile limon esansını iyice karıştırınız ve daha sonra da saf suyu ilave ederek iyice karışmasını sağlayınız. Bunun ardından ise özel olarak üretilmiş olan kolonya süzme kağıdı veya bezi ile suyu süzmeniz gerekmektedir.

Limon kolonyasının kokusundan hoşlanmıyorsanız eğer bergamot, yeşil çay, portakal, tarçın, biberiye gibi esansları da kullanabilirsiniz. Ev yapımı kolonya yapmak için etil alkol ve damıtılmış su bulmakta biraz zorlanabilirsiniz. Ayrıca kolonya yaparken etil alkol kullanacağınız için bu madde yanıcılığı olan bir maddedir. Bunun için ekstra olarak daha dikkatli olmanızda fayda var.

Ev Yapımı Kolonya Nasıl Yapılır?

Eğer ev yapımı kolonya yapmak size zor geliyorsa aldığınız kolonyanın doğru ve gerçek bir kolonya olmasına dikkat etmelisiniz. Öncelikle gerçek etil alkol kullanıldığına dikkat etmeli, ayrıca da sertifikalı olmalıdır. Merdiven altı üretim ile yapılan içinde metal alkol bulunan kolonyalar sağlığınızı tehdit edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ