Ev Yapımı Ocak Üstü Temizleyici

Ev Yapımı Ocak Üstü Temizleyici

 Ocak üstü temizliği mutfağın bitmek tükenmek bilmeyen en zor temizlik bölümlerinden biridir. Tam siler temizlersiniz bir şey dökülür, yemek taşar. Yani özetle bir türlü temiz kalmaz. Hazır olarak alınan birçok temizlik ürünü vardır. Ancak bunların büyük çoğunluğu yağ çözmeye odaklıdır. Ocakların üzerinde yalnızca yağ değil yemek artıkları gibi kirler ve lekelerde bulunur. Bunun için hazır olarak alınan temizleyiciler çoğu zaman bunlara etki etmeyecektir.

 Ocak üstündeki kir ve yağları aynı anda temizleyecek tek bir ürün piyasada satılmamakta ve yer almamaktadır. Ancak bu sorunun çok kolay bir çözümü var hem de doğal bir çözümdür. Evinizde bulunan birkaç malzeme yardımı ile doğal bir yağ ve kir çözücü yapabilirsiniz. Hem daha sağlıklı hem de daha etkili bu formülü rahatlıkla yapabilirsiniz.

blank

  Ev yapımı ocak üstü temizleyici için malzemeler şunlardır; yarım bardak karbonat, yarım limon ve 1 yemek kaşığı sıvı deterjan bu karışım için yeterli olacaktır

.

Verdiğimiz tüm malzemeleri macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırınız, iyice karışıp yoğunlaştığından emin olunuz. Daha sonra ise bu macunu ocak üstüne iyice yayıp süngerin yumuşak tarafı ile iyice tüm yüzeye yayınız ve ovunuz. Süngerin sert tarafı ile yapılması önerilmiyor. Daha sonra ise ıslak bir mikro fiber bez yardımı ile iyice durulayın ve silin.

Macundan eser kalmayacak şekilde ılık su ile sıktığınız bezle iyice temizleyiniz. Bu karışımın içerisinde bulunan limon ve karbonat asit özellikleri ile kiri ve lekeleri söküp atacaktır. Deterjan ise yağların çözülmesini sağladığı için ikisi bir arada hallolmuş olacaktır. Limonun içerisinde bulunan maddelerden dolayı deterjanın yağ ve kir çözme özelliği de desteklenmiş ve daha kuvvetli hala gelmiş olacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ