Evde Çıtır Patates Nasıl Yapılır?

Evde Çıtır Patates Nasıl Yapılır?

Küçük büyük herkesin sevdiği gıda maddelerinin başında patates geliyor, tabii patates demek yeterli olmaz. Patates kızartmasına yediden yetmiş yediye bayılmayan yoktur sanıyoruz. Fast food restoranlardaki gibi çıtır patates kızartması ise herkesin sevdiği kıvamdır dersek abartmış olmayız. Çıtır çıtır ve sapsarı renkte patates kızartması yapmanın bazı püf noktaları var elbette, pratik bilgiler köşemizde gelin bu detaylar neymiş onlara bir göz atalım.

evde-citir-patates-nasil-yapilir-3

Evde çıtır patates nasıl yapılır sorusuna cevap ararken karşımıza ilk çıkan püf noktası patatesin çeşidi oluyor. Patatesiniz kızartmalık cinsten olmalı, taze patates ile kesinlikle çıtır patates yapmanız mümkün değildir. Kızartmalık patates yüksek oranda nişasta içerdiğinden kızartıldığında çıtır olacaktır. patatesleri soyup güzelce yıkadıktan sonra ince dilimler halinde kesmelisiniz. Yaklaşık 1 saat boyunca buzlu ya da soğuk suyun içinde bekletmelisiniz. Bu işlem iki şekilde faydalıdır; ilki patateslerin kararmasına engel olur, ikincisi ise patatesin yüzeyindeki nişasta suda beklediği süre içinde akar ve patateslerin birbirine yapışması engellenmiş olur. Ayrıca patatesleri beklettiğiniz suyun içine biraz sirke ilave ederseniz patates kızartmanızın çıtır olmasını da garantilemiş olursunuz.

evde-citir-patates-nasil-yapilir-2

Kızartma işi iki aşamalı olursa tadına doyamayacağınız çıtır patatesleriniz olacağından emin olun. Yani patateslere ön kızartma işlemi uygulamalısınız hanımlar. derin bir tencerede bol yağ ile yapacağınız kızartma işlemi için yüksek ısıya dayanıklı bir yağ olan çiçek yağı kullanmalısınız. Zeytinyağı bu iş için kesinlikle tavsiye edilmez. Yağınız iyice kızdıktan sonra sudan çıkarıp iyice kuruladığınız patateslerden, tencere çok dolmayacak şekilde içine atmalısınız. Ara sıra karıştırarak patatesler saydam bir renk alıncaya kadar kızartmalısınız. Ön kızartma işleminizi tamamladıktan sonra patatesleri delikli bir kepçe yardımıyla kağıt havlu serdiğiniz tabağa alınız. Patatesler 10 dakika dinlendikten sonra iyice kızmış olan yağa tekrar atılır. Tencereyi yine çok doldurmamak gerekir. İyice kızaran patatesleri yine delikli kepçe yardımıyla havlu serdiğiniz tabağa alıp hemen tuzladığınız takdirde, çıtır patateslerinize kavuşmuş olacaksınız. Şimdiden afiyet olsun hanımlar.

Patik örgü modelleri kategorimize buradaki linkten kolayca ulaşabilir, değişik patik örneklerinden birini hemen örmeye başlayabilirsiniz.

evde-citir-patates-nasil-yapilir-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ