Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır? Enerji Tasarrufu Yöntemleri!

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır? Enerji Tasarrufu Yöntemleri!

Evde enerji tasarrufu sağlamak günümüze artık bir gereklilik haline gelmiştir. Faturaların çok gelmesi aile bütçesini sarsan ve faturaları ödemekte zorlanan kişiler enerji tasarrufu sağlamanın yollarını ararlar. Evlerimizde kullandığımız sudan, elektrikten ve doğalgazdan bazı küçük noktaları bilerek tasarruf etmek mümkün. Sitemizin takipçisi hanımlar zaman yayınladığımız bu konulardaki yazılara ilgi gösterirler. Benzeri yazılardan olan Para Biriktirmek İsteyenler için 10 Önemli Tavsiye başlıklı yazımızı da okuyabilir, para biriktirmenin püf noktaları ve nasıl para biriktirilir konularında bilgilenebilirsiniz. Peki, evde enerji tasarrufu nasıl yapılır?

evde-enerji-tasarrufu
Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evlerimizde kullandığımız enerji kaynakları için her ay düzenli olarak fatura öderiz. Özellikle kış aylarında ısınma ihtiyacımız doğduğundan doğalgaz faturaları çoğu ailenin ortak sorunu haline gelir. Ocaklarımızda ve ısınırken doğalgaz kullanımında, evlerde elektrik ve su kullanımında dikkat edilecek bazı noktalar faturaların az gelmesini sağlar. Çoğu zaman önemsemediğimiz bu noktalarla aile bütçesine katkı sağlamak ve evde enerji tasarrufu nasıl yapılır sorusuna cevap bulmak aslında mümkündür. Bunları okuduktan sonra aile bireyleriyle de paylaşmanız daha etkili olacaktır.

evde-enerji-tasarrufu
Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evde Enerji Tasarrufu Püf Noktaları!

  • Evde enerji tasarrufu konusunun ilk adımı evin ısısını kontrol etmektir. Bunu sürekli termometre kullanarak sağlayabilirsiniz. Kış aylarında evin 18 derecede olması yeterli olacaktır.
  • Yaz aylarında klima kullanıyorsanız yine termometreden yararlanabilirsiniz.
  • Evlere ve ofislere yaptırılacak olan izolasyonla ısı kontrolü sağlanmış, kışın daha serin, yazın daha sıcak ortamlar elde edilmiş olur.
  • Evlerde kapıların altında boşluklar olması halinde bu boşluklar sıcak ve soğuk hava sirkülasyonuna yol açar. Bunu önlemek için yapışkanlı keçe kullanarak kapı altlarını kapatabilirsiniz.
  • Kalın perdeler kullanmak, geceleri mutlaka perdeleri kapatmak da ısı evde enerji tasarrufu püf noktaları arasındadır.
  • Sıcak sudan tasarruf etmek için hafif akışı olan duş ve musluk başlıkları kullanabilirsiniz. Duş başlığı alırken dakikada ne kadar su akıttığını öğrenin. Evde su tasarrufu sağlamak için dakikada 9 litre su harcayan başlıklar uygundur.
  • Duş alırken suyu sürekli akıtmamak ve uzun süre duşta kalmaktan kaçınmak da tasarruf yollarından biridir.
  • Çamaşır makinelerinizin sıcak su almak yerine soğuk su almasını sağlayın. Bu sayede doğalgazda tasarruf etmiş olursunuz.
  • Bilgisayar ve televizyon gibi cihazlar açık olmasa dahi prizde olduğu sürede az da olsa elektrik harcar. Cihazları kullanmadığınız zamanlarda uyku moduna almayın, prizden çekin.
  • Odadan kısa süreliğine çıkmış olsanız dahi mutlaka ışıkları kapatın. Bunu aile bireylerinin de yapmasın sağlayın.
evde-enerji-tasarrufu
Evlerde Enerji Tasarrufu
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ