Evde Erişte Yapımı ve Saklama Koşulları

Evde Erişte Yapımı ve Saklama Koşulları

Kış hazırlıklarının başında erişte kesmek yer almaktadır. Erişte yapımı kolay ve Türk mutfağına ait bir makarna türü olarak bilinmektedir. Yaz aylarında hazırlanarak kış aylarında rahatlıkla kullanılabilen bir gıda türüdür. İçerisinde bolca miktarda yumurta olduğu için oldukça besleyici ve sağlıklıdır. Normal makarnalar gibi sadece makarna yapımında değil, salatalarda, çorbalarda da rahatlıkla kullanılabilir.

evde-eriste-yapimi-5

Erişte yapımı aşamaları oldukça basittir. Un, tuz ve yumurta koyarak bir hamur elde edip, yufka şeklinde açılır ve kuruması beklenir. Daha sonra ise kuruduktan sonra şeritler halinde kesilir. Kesilen eriştiler bir örtünün üzerine serilerek kuruması sağlanır. İyice kuruyana ve sertleşene kadar kurutulur. Erişte normal makarnalardan farklı ve doğal olduğu için bozulma işlemi daha çabuk gerçekleşebilir. Bunun içinde saklama koşullarına dikkat ederek bozulma süresini uzatabilirsiniz.

pappardelle homemade pasta typical italian close up

Erişte saklama koşulları önemlidir. Dikkat etmez ve doğru şekilde saklamazsanız daha çabuk bozulacaktır. Kuruyan erişteleri uzun süre saklamanın en etkili yolu bez torbaları kullanmaktır. Bez torbalar nemlenmeyi önlediği için uzun süre taze şekilde saklanmasını sağlayacaktır.

evde-eriste-yapimi-3

Yiyeceğiniz büyüklükteki bez torbaları yerleştirirseniz daha iyi olacaktır. Bütün bir erişteyi koca bir bez torbaya koyarsanız her seferinde açmak zorunda kalacağınızdan sağlıklı olmayacaktır. O yüzden tek kullanımlık torbalara koymak daha sağlıklıdır.

evde-eriste-yapimi-2

Erişteleri saklamanın bir diğer yolu ise cam kavanozlarda saklamaktır. Cam kavanozlarda bol miktarda erişte saklayabilirsiniz. Ancak kavanozun kapağını kapatmak yerine ağzına bezden bir örtü koymanız daha iyi olacaktır. Hava almasını sağlayacağı için daha uzun süre kullanabilirsiniz. Bez torbalara veya cam kavanozlara koyduğunuz erişteleri karanlık ve serin alanda saklayınız. Aşırı sıcaklığa maruz kalan erişteler çok çabuk bozulacaktır.

evde-eriste-yapimi-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ